KONFERENCJA SZKOŁY UCZĄCEJ SIĘ “Współpraca i partnerstwo pomiędzy nauczycielem a uczniem w nowej szkole podstawowej”


Jak co roku  w czerwcu w Zamku Królewskim w Warszawie Dyrektorzy i Dyrektorki z całej Polski zgromadzili się na Ogólnopolskiej Konferencji Szkoły Uczącej Się. 13 czerwca tematem przewodnim były współpraca i partnerstwo pomiędzy nauczycielem a uczniem w szkole podstawowej.

 

Gości konferencji powitała Marta Dobrzyńska - dyrektorka programu SUS oraz dr Katarzyna Maniszewska z współprowadzącej ten program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wydarzenie rozpoczęło się od wykładu Prezesa Fundacji CEO - Jacka Strzemiecznego, który mówił między innymi o tym, dlaczego bez partnerskich relacji nie da się skutecznie prowadzić nauczania.

 

Następnie o praktycznym sposobie realizacji partnerstwa w klasie, jakim jest OK zeszyt, opowiadały osoby ze szkół stosujących tę metodę pracy. Szczególnie cenne okazał udział w panelu, dotyczącym tego tematu, nauczycieli, uczniów, a także rodziców. Dzięki temu możliwe było pokazanie różnej perspektywy stosowania tej metody nauczania. Panel poprowadziła ekspertka CEO - Danuta Sterna, a wzięli w nim udział: Ewa Szpot (nauczycielka) i Marcelina Dwornik (uczennica) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, Beata Konstanty (nauczycielka) i Aleksandra Olejniczak (uczennica) z Gimnazjum nr 6 w Jaworznie, Barbara Jaworowicz (nauczycielka) i Sylwia Romblewska (rodzic) z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Skulsku oraz Małgorzata Sulewska (nauczycielka) i Natalia Śrama (uczennica) ze Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach.

 

W kolejnej części Michał Tragarz - koordynator programu CEO Szkoła Demokracji - przedstawił uczestnikom konferencji, jak samorząd szkolny może być narzędziem realizacji partnerstwa w podejmowaniu decyzji dotyczących codziennego życia szkoły.

 

Ostatni panel, prowadzony przez Martę Dobrzyńską - Dyrektor Programu SUS, poświęcony był projektowi uczniowskiemu na przedmiotach przyrodniczych. Wzięli w nim udział Michał Szczepanik (nauczyciel) i Jakub Kołek (uczeń) z Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Poczesnej, Sławomir Wróblewski (wicedyrektor) i Adrianna Rucińska (uczennica) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim oraz Grażyna Pazura (nauczycielka), Małgorzata Krempa (rodzic) i Teresa Windorpska (uczennica) ze Szkoły Podstawowej nr 143 w Warszawie. Uczestnicy panelu opowiedzieli o swoich doświadczeniach dotyczących nauczania i uczenia się metodą projektów.

 

W przerwach uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą programową CEO oraz obejrzeć efekty pracy uczniów na XXVIII Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych.

 

Już wkrótce pełniejsza relacja z całego wydarzenia.

 

tekst: Maria Strzemieczna

zdjęcia: Lesław Włodarczyk/Layka