Słów kilka o kongresie OSKKO w Gdańsku - okiem Danuty Sterny


Moim zdaniem był to bardzo udany kongres. Rekordowa liczba uczestników – ponad 1000 dyrektorów. CEO było bardzo „obecne” podczas dni kongresowych. Oto nasze wydarzenia:

 1. Panel prowadzony przez Jacka Strzemiecznego o POST (Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego). Udział w nim wzięli przedstawiciel miasta Ełku – prezydent, dyrektor i uczennice. Wzruszające były odpowiedzi uczennic na pytanie: Jakiej szkoły by chciały? Okazuje się, że ludzie mogą i chcą się uczyć bez oceniania stopniami. Przedstawiłam notatki z tej części w formie mapy rysunkowej:

 

 

 

 

 1. Jacek Strzemieczny wziął udział w interesującej debacie o wychowaniu prowadzonej przez Jacka Pyżalskiego. Tutaj można zapoznać się z jej podsumowaniem.

 

 

 

 

 1. Absolwentki Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty zaprosiły do wysłuchania refleksji  o ocenianiu kształtującym w ich szkołach oraz o zmianach, przez które przeszły wraz ze swoimi radami pedagogicznymi, aby wmocnić współpracę uczniów z nauczycielami w procesach uczenia się i nauczania.

   

 

 

 1. Dyrektorki - konsultantki SPLO poprowadziły warsztat pokazujący zagadnienia i formy pracy w ramach studiów z elementami przywództwa edukacyjnego, organizacji procesu zmiany oraz istoty uczenia się i nauczania.

   

 1. Programy młodzieżowe CEO prowadziły dyskusję poświęconą samorządności w szkołach. Wspólnie z jej uczsetnikami - przedstawicielami szkół, opiekunami samorządu uczniowskiego oraz młodzieżowymi liderami - zastanawiali się, co zrobić, aby szkolny samorząd przestał być jedynie grupką najbardziej aktywnej młodzieży, która organizuje szkolne imprezy, ale stał się rzeczywistą formułą samoorganizacji wszystkich uczniów i uczennic, która odgrywa istotne znaczenie w życiu całej szkoły. 

 

 1. Warsztaty o OK zeszycie dla dyrektorów szkół też cieszyły się dużym powodzeniem. Oprócz mnie - prowadzącej krótką prezentację - wzięli  w nich udział również dyrektorzy i nauczycielki prowadzące OK zeszyt: Aleksandra Mikulska, Ewa Nowak, Dorota Podorska, Jolanta Małecka i Roman Seta. Odpowiadali na pytania w panelu.

   

Warsztaty o OK zeszycie dla dyrektorów szkół też cieszyły się dużym powodzeniem. Oprócz mnie - prowadzącej krótką prezentację - wzięli  w nich udział również dyrektorzy i nauczycielki prowadzące OK zeszyt: Aleksandra Mikulska, Ewa Nowak, Dorota Podorska, Jolanta Małecka i Roman Seta. Odpowiadali na pytania w panelu:

 • Dlaczego zainteresowałam się OK zeszytem?
 • Co mi się szczególnie w OK zeszycie sprawdza? / Jakie mam oczekiwania związane z OK zeszytem?
 • Jakie korzyści w uczeniu się i nauczaniu uzyskałam stosując OK zeszyt?
 • Z jakimi trudnościami się spotkałam i jakich się obawiam?
 • Co cenią uczniowie w OK zeszycie?
 • Czy i jak OK zeszyt może wejść w szkole do „kultury nauczania”? Jakie mam doświadczenia ze współpracy nauczycieli w OK zeszycie?

Warsztatom w tym dniu towarzyszyła tak zwana Żywa Biblioteka. Wymienione powyżej osoby odpowiadały całe przedpołudnie na pytania zainteresowanych tematem dyrektorów i prezentowały zeszyty swoich uczniów. Zdjęcia – a to tylko wycinek – znajdują się w galerii.  Takie przedstawienie OK zeszytu najwięcej wyjaśnia. Mieliśmy wielu słuchaczy biblioteki.

 1. Na koniec kongresu, gdy w dużej Sali odbywało się spotkanie dyrektorów z przedstawicielami MEN program SUS prowadził spotkanie regionalne dla nauczycieli z Gdańska i okolic na temat OK zeszytu. Spotkanie odbywało się w słynnej sali BHP, co dodawało uroczystego charakteru.