"Szkoła ucząca się" dla dyrektorek i dyrektorów


Program „Szkoła ucząca się” wspiera profesjonalizację warsztatu pracy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrektorek i dyrektorów, którzy – dzięki pogłębionemu rozumieniu procesu uczenia, zastosowaniu nowych metod nauczania i oceniania oraz lepszej organizacji pracy szkoły – poprawiają doświadczenia edukacyjne wszystkich uczniów.

 

 „Szkoła ucząca się” to m.in.:

 • prowadzone przez nauczycieli-praktyków warsztaty dla rad pedagogicznych (Warsztaty SUS),

 • roczne kursy internetowe, w których nauczyciele pracują pod opieką indywidualnych mentorów – doświadczonych nauczycieli (Nauczycielska Akademia Internetowa),

 • studia podyplomowe dla dyrektorów rozwijające praktykę rozproszonego przywództwa edukacyjnego skupionego na uczeniu się uczniów (Studia Podyplomowe dla Liderów Oświaty),

 • całościowe programy rozwoju szkół oparte o wprowadzanie strategii oceniania kształtującego, współpracę nauczycieli i rozproszone przywództwo (Całościowy Rozwój Szkoły i Klub SUS),

 • narzędzia dydaktyczne i publikacje metodyczne.

Program "Szkoła ucząca się", zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.

 

Jak dołączyć do programu?

Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli dotychczas nie korzystaliście z naszego wsparcia, zacznijcie od warsztatów dla rad pedagogicznych i kursów w Nauczycielskiej Akademii Internetowej.

Warsztaty dla rad pedagogicznych

Warsztaty dla rad pedagogicznych ze względu na sytuację epidemiczną są prowadzone w wersji zdalnej. Przeznaczone są dla nauczycieli zainteresowanych poprawą procesu i efektów uczenia się wszystkich swoich uczennic i uczniów poprzez stosowanie lepszych metod nauczania i organizacji wspólnej pracy w szkole. Prowadzą je nauczyciele-praktycy, którzy doskonale rozumieją specyfikę pracy w szkole, Wasze potrzeby i trudności, z którymi musicie się mierzyć. Porozmawiajcie ze swoim zespołem i zamówcie warsztaty z obszaru, który interesuje Was aktualnie najbardziej w dogodnym dla Was terminie. Tematy, formularz zgłoszeniowy i informacje organizacyjne znajdziecie tutaj.

Kursy w Nauczycielskiej Akademii Internetowej

Kursy NAI trwają kilka miesięcy - rekrutacja na nie rozpocznie się już wkrótce. Uczestniczki i uczestnicy kursów poznają metody i techniki nauczania i oceniania, na bieżąco wypróbowując je w pracy z uczniami. Otrzymują też indywidualną opiekę mentora (doświadczonego nauczyciela-praktyka), z którym są w ścisłym kontakcie przez cały kurs. Mentor udziela informacji zwrotnej, odpowiada na pytania, wspiera w poddawaniu swojej pracy refleksji. Kursy prowadzone są na innowacyjnej platformie internetowej – łatwej w obsłudze i przyjaznej dla użytkowników. Zarówno podczas rejestracji, jak i przez cały czas pracy na platformie uczestników wspiera kierownik NAI dostępny mailowo i telefonicznie. Najlepsze efekty dla pracy szkoły przynosi udział co najmniej 4 nauczycielek/nauczycieli pracujących w niej na co dzień. Rozważcie to z zespołem. Tematy, formularz zgłoszeniowy i informacje organizacyjne znajdziecie tutaj.

 

Jeżeli nauczycielki i nauczyciele z Waszej szkoły brali już udział w kursach i warsztatach, rozważcie udział w Całościowym Rozwoju Szkoły.

Całościowy Rozwój Szkół

Składa się z dwóch etapów: podstawowego i zaawansowanego – każdy z nich trwa dwa lata. Podczas pierwszego z nich dyrektorzy i nauczyciele danej szkoły poznają i wprowadzają do swojej codziennej praktyki podstawowe elementy oceniania kształtującego – cele lekcji, kryteria sukcesu oraz informację zwrotną. Po jego ukończeniu szkoła może wziąć udział w rekrutacji do etapu zaawansowanego, ale nie jest to obowiązkowe. Na etapie zaawansowanym szkoły pogłębiają rozumienie oceniania kształtującego poprzez pracę ze strategiami oceniania kształtującego i wprowadzanie podstawowych praktyk profesjonalnej pracy nauczycieli. Nauczyciele współpracują w małych grupach, które wspólnie gromadzą doświadczenia i doskonalą warsztat pracy. Dyrektorzy uczą się wprowadzać do szkół zmianę nastawioną na poprawę efektów uczenia się uczniów i nauczania.

 

Co robi szkoła w CRS?

 • Zyskuje możliwości wsparcia w rozwoju i zaplanowaniu zmiany w sposobie nauczania itworzenia uczniom i uczennicom warunków do efektywnego uczenia się. Dotyczy to zarówno uczniów, nauczycieli, rodziców, jak i partnerów placówki.

 • Działa w przestrzeni, w której może swobodnie dzielić się refleksjami, rozwiązaniami, podejmowanymi działaniami, innowacjami.

 • Autonomicznie decyduje o sposobie i tempie wdrażania zmian.

Jakie wsparcie otrzymuje szkoła?

 • Rada pedagogiczna korzysta ze wsparcia merytorycznego i metodycznego - bierze udział w kursie internetowym oraz warsztatach tematycznych (stacjonarnych i/lub online)

 • Towarzysząca szkole asystentka (lub asystent) jest dla niej wsparciem, mentorem, pomocnikiem i katalizatorem zmian, który szanuje jej autonomię.

 • Dyrektor i część kadry (liderzy i liderki) uczestniczą w szkoleniach i konferencjach ogólnopolskich, które są nie tylko okazją do rozwoju, ale także sieciowania się z innymi.

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału Waszej placówki w Całościowym Rozwoju Szkoły znajdziecie tutaj.

 

Z czego jeszcze możecie korzystać?

W ramach programu "Szkoła ucząca się" oraz innych działań Centrum Edukacji Obywatelskiej (np. cykl "Odporna szkoła") możecie brać udział w bezpłatnych webinariach online, które organizujemy zarówno dla dyrektorek oraz dyrektorów, jak i nauczycielek oraz nauczycieli. Jeżeli jesteście zainteresowani projektami z takich obszarów, jak m.in. edukacja obywatelska czy globalna, znajdziecie je na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nagrania dotychczasowych webinariów znajdziecie na naszym kanale na YouTubie. Możecie korzystać z materiałów merytorycznych, które publikujemy na blogu CEO oraz książek, które dostępne są w Wydawnictwie Civitas. Szczególnej uwadze polecamy książkę Widoczne uczenie się dla nauczycieli Johna Hattiego, która odpowiada na pytanie, w jaki sposób możemy poprawić osiągnięcia w szkole. W ramach programu Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej wydajemy również podręczniki do wiedzy o społeczeństwie dla szkół podstawowych.

 

Zachęcamy Was do zapisania się do naszego newslettera (link na dole strony) oraz dołączenia do nas na Facebooku.