Kurs Edukacji Obywatelskiej

  • Nauczycielska Akademia Internetowa

Najważniejszym elementem przedmiotu jest przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego. Już jako szesnasto- i siedemnastolatki młodzi ludzie mogą mieć przecież wpływ na to, co dzieje się wokół nich, a niedługo później, po uzyskaniu pełnoletniości, uzyskają także pełnię praw wyborczych.
dr Jędrzej Witkowski
Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej
przewodniczący zespołu ds. podstawy programowej

Za odpowiedzialne zaangażowanie obywatelskie twórcy podstawy programowej uznali działanie, które jest:

Co więc może budować takie właśnie odpowiedzialne zaangażowanie? Konieczna jest do tego:

Zaangażowanie obywatelskie młodych ludzi zależne jest między innymi od ich przekonania o własnej skuteczności oraz wcześniejszych doświadczeń, dlatego osią edukacji obywatelskiej powinno być przygotowywanie młodych ludzi do aktywności obywatelskiej od poziomu grupy i klasy (gdzie jest ono najłatwiejsze), przez poziom szkoły aż po upowszechnianie zaangażowania obywatelskiego poza szkołą. Szkoła powinna promować i doceniać każdą konstruktywną formę aktywności młodych ludzi, można bowiem zakładać, że zaangażowanie w wieku nastoletnim będzie budowało poczucie sprawczości i zwiększało zaangażowanie w życiu dorosłym.
dr Jędrzej Witkowski
Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej
przewodniczący zespołu ds. podstawy programowej

Takie myślenie było podstawą tworzenia i organizacji kursu „Edukacja obywatelska”. To pierwszy i jedyny kurs, który podejmuje zagadnienia związane z organizowaniem nauczania i uczenia się zgodnego z podstawą programową dla liceów ogólnokształcących i szkół branżowych przedmiotu Edukacja obywatelska.

Na kurs zapraszamy wszystkich, którzy uczą wiedzy o społeczeństwie i przygotowują się do planowania i prowadzenia lekcji edukacji obywatelskiej.

Dzięki kursowi:

Kurs składa się z 4 modułów. Każdy z nich to 1,5 godzinne spotkanie online,  podczas którego omawiane jest zagadnienie danego modułu. Na platformie kursu uczestniczki i uczestnicy znajdą nagranie  oraz użyteczne materiały dotyczące danej tematyki, przypominające lub rozwijające i pogłębiające treści modułu.

Kurs trwa miesiąc. Spotkania online odbywają się we każdy wtorek od 18 marca 2025 o godz. 19:00.

MODUŁ I – Od planowania do realizacji – jak czytać i stosować podstawę programową?

MODUŁ II – Jakimi metodami i w jakich formach uczyć sprawczości?

MODUŁ III – Jak podejmować działania obywatelskie – od szkoły do problemów globalnych?

MODUŁ IV – Sojusznicy edukacji obywatelskiej – jak budować współpracę?

Autorkami i prowadzącymi kurs są ekspertki i nauczycielki:

Urszula Małek – jest autorką podstawy programowej do edukacji obywatelskiej – jak mało kto, rozumie intencje Ministerstwa Edukacji.
Autorka zeszytów ćwiczeń z historii dla Wydawnictwa Szkolnego PWN. Nauczycielka historii, WOS-u i HiT-u.
 
Janina Stojak – posiada dwudziestoletnie doświadczenie jako nauczycielka wiedzy o społeczeństwie i historii w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Współtworzyła i realizowała systemowe projekty z zakresu ewaluacji pracy szkół i przywództwa edukacyjnego. Specjalizuje się w metodach nauczania i oceniania, kształceniu kompetencji kluczowych i proinnowacyjnych oraz przywództwie edukacyjnym.

Rekrutacja na kurs Edukacja Obywatelska trwa od 17 lutego do 17 marca 2025. Start kursu 18 marca o godz. 19:00

Inne aktualności

Aktualności

17/12/2024
  • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Odnawialna energia Absolwentów!
Migoczące światełka w oknach, blask i zapach choinki oraz długi na 30 metrów stół przystrojony serwetkami w kolorze butelkowej zieleni. Czy to już święta w “Szkole uczącej się”? To niewątpliwie...
czytaj więcej»
25/10/2024
  • Szkoła ucząca się
Współpraca dla wspierania nauczycieli i dyrektorów
Na zaproszenie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Igora Bykowskiego, nasze ekspertki: Małgorzata Ostrowska i Janina Stojak, wzięły udział w spotkaniu z ponad osiemdziesięcioma pracownikami kuratorium z Poznania i terenowych delegatur.  Wydarzenie, zorganizowane...
czytaj więcej»
10/10/2024
  • Nauczycielska Akademia Internetowa
E-learning dla nauczycieli – klucz do rozwoju kompetencji zawodowych
E-learning, czyli kształcenie zdalne za pomocą platform internetowych, stał się integralną częścią współczesnej edukacji. Kursy Nauczycielskiej Akademii Internetowej dostarczają nowoczesnych narzędzi aby nauczyciele mogli podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej»
12/07/2024
  • Szkoła ucząca się
Z energią i odwagą w dbaniu o siebie
Pod tym hasłem w ostatnich dniach czerwca, w Łochowie odbyła się Letnia Szkoła Dyrektorów 2024. To dwudniowe wydarzenie, które co roku gromadzi w jednym miejscu 120 osób dyrektorskich obecnych w...
czytaj więcej»
28/05/2024
  • Szkoła ucząca się
Witaj w klubie!
"Nie lubię konferencji i rzadko w nich uczestniczę. Pierwszy raz jestem na takim wydarzeniu. Ciepła atmosfera, indywidualne podejście, zaopiekowanie. Zupełnie inna jakość. Wyjątkowe spotkania z nauczycielkami z którymi mam wspólny...
czytaj więcej»
24/04/2024
  • Całościowy rozwój szkoły
Sukcesy i wyzwania na asystenckiej drodze
Spotkanie asystentów i asystentek szkół, które na co dzień towarzyszą szkołom w rozwoju to doskonała okazja do rozmowy i bycia wśród osób którzy mają podobną wizję edukacji. Podczas trzydniowego zjazdu...
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.