Letnia Szkoła Dyrektorów 2022 za nami!

  • Szkoła ucząca się

Ponad 120 dyrektorek, dyrektorów, wicedyrektorek i wicedyrektorów wraz z zespołem koordynatorek, specjalistów, ekspertek, trenerów „Szkoły uczącej się” spotkało się w Falentach pod Warszawą, aby wzajemnie się inspirować i uczyć.

Dwa dni wykładów, warsztatów, kuluarowych rozmów i wieczornych spotkań integracyjnych pozwoliło nam, mimo wakacyjnej pory, zajmować się ważnymi dla polskiej szkoły obszarami:

  • zaangażowaniem i motywowaniem nauczycieli do wspólnego działania na rzecz uczenia się uczniów i uczennic;
  • włączaniem i budowaniem poczucia sprawczości u uczniów i uczennic poprzez inne spojrzenie na ocenę zachowania oraz procesy decyzyjne i udział w nich młodych ludzi.

Spotkanie rozpoczęło się – dla przybywających z całej Polski uczestników – nieformalną, facylitowaną przez członków zespołu “Szkoły uczącej się” sesją rozmów przy kawie o sukcesach małych i dużych, pozostawionych w szkole sprawach i czekających wyzwaniach.

Letnią Szkołę Dyrektorów otworzyli na forum: dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Sylwia Żmijewska-Kwiręg, szefowa programu “Szkoła ucząca się” i członkini Zarządu CEO. Oboje docenili dyrektorską odwagę, elastyczność i samodzielność w podejmowaniu trudnych decyzji w minionym, niełatwym roku szkolnym. Podkreślili znaczenie budowania relacji w szkole, ale też pomiędzy dyrektorami z różnych szkół, a także gotowość do budowania przez „Szkołę uczącą się” i CEO wsparcia adekwatnego do bieżących kontekstów i potrzeb. Zaprosili też do współtworzenia tego wydarzenia, poprzez własną aktywność, refleksję oraz dzielenie się dobrymi praktykami.

Gospodynią konferencji była dyrektorka jednej ze szkół, od lat aktywnie uczestniczących w programie – Katarzyna Olejnik, która zapraszała do rozmów wokół uczenia się – sprzyjających mu warunków, samodzielności i sprawczości uczniów. Także, do prowadzonych w oddzielnych grupach warsztatów pod hasłem: Dyrektor i jego drużyna, Ocena zachowania, Angażowanie uczniów i uczennic w procesy decyzyjne. Prowadzącymi byli trenerzy – dyrektorzy i dyrektorki współpracujący z CEO od lat.

Pracę wokół tych tematów wzmocniły wykłady: Wychowanie i wartości w kulturze otwartej szkoły Justyny Franczak i Grzegorza Mazurkiewicza oraz Największy projekt: zwykła lekcja Aleksandra Pawlickiego.

Wieczór upłynął przy drużynowym wygrywaniu we wspólnym rytmie energii i radości na 120 bębnach typu djembe pod kierunkiem zespołu City BUM BUM.

Letnią Szkołę Dyrektorów zakończyło wystąpienie Marianny Hajdukiewicz, dyrektorki programowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który wspólnie z CEO zainicjował w 2000 roku program “Szkoła ucząca się”.

Dwudniowe spotkanie poświęcone było w pełni codziennej praktyce dyrektorskiej. Był też czas na rozmowy o wakacjach, relaks przy muzyce lub jodze.
Uczestnicy konferencji “wyszli” z energią, konkretnymi pomysłami na swoje zarządzanie oraz nowym spojrzeniem na to, jak można wzmacniać szkolną drużynę!

Zobacz galerię zdjęć

Inne aktualności

Aktualności

29/11/2022
  • Szkoła ucząca się
Dyrektorska jesień
W programie “Szkoła ucząca się” staramy się towarzyszyć liderom szkolnym w codziennych zadaniach. Miesiące jesienne dobrze oddają to “towarzyszenie” - za nami bowiem czas intensywnych spotkań, obejmujących ważne dla kadry...
czytaj więcej»
20/10/2022
  • Szkoła ucząca się
Jak świętowaliśmy Dzień (dla) Nauczyciela
Od tego roku świętowanie Dnia Edukacji Narodowej nabrało dla nas nowego znaczenia. Wszystko za sprawą konferencji, którą 8 października zorganizowaliśmy w Centralnym Domu Technologii w Warszawie i online.Konferencja Dzień (dla)...
czytaj więcej»
05/09/2022
  • Szkoła ucząca się
Nie przegap tego wydarzenia!
Weź udział w konferencji Dzień (dla) nauczyciela, 8 października w Warszawie lub online, a znów poczujesz, że Twoja praca w szkole ma sens.
czytaj więcej»
24/08/2022
  • Szkoła ucząca się
Motywacja i integracja w nowym roku szkolnym – webinarium
Jak zacząć dobrze nowy rok szkolny? Jak od początku zadbać o integrację uczniów i uczennic po wakacjach i rozbudzić oraz utrzymać motywację do uczenia (się). Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć...
czytaj więcej»
01/07/2022
  • Całościowy rozwój szkoły
Ponad trzydzieści nowych szkół uczących się
Z końcem czerwca zakończył się dwuletni cykl szkoleń, spotkań, warsztatów w Całościowym rozwoju szkoły na poziomie podstawowym. Była to już osiemnasta edycja tego działania, w którym wzięło udział trzydzieści jeden...
czytaj więcej»
08/06/2022
  • Klub
  • Laboratorium
Konferencja Marzeń
W dniach 2-4 czerwca odbyła się konferencja dla nauczycieli i nauczycielek ze szkół, które w roku szkolnym 2021/2022 angażowały się w działania programu “Szkoła ucząca się” - Klub lub Laboratorium...
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.