Panel Koleżeński w SP2 w Chojnie


26.11.2019  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie zwieńczyła panelem koleżeńskim czteroletnią pracę w ramach działania Całościowy Rozwój Szkoły.

To wydarzenie dostarczyło wszystkim uczestnikom święta szkoły wielu wrażeń.

Po uroczystym powitaniu Pani Dyrektor zaprosiła nauczycieli z różnych szkół (Chojna, Cedynia, Moryń, Kozielice, Krzymów, Trzcińsko Zdrój, Dębno, Police, Szczecin, Warcino) do spaceru edukacyjnego.

Dwie godziny lekcyjne minęły bardzo szybko, a zaproszeni paneliści w kolejnym zaplanowanym module podzielili się swoimi obserwacjami na temat ustalonych wskaźników dotyczących I strategii Oceniania Kształtującego. Gospodarze panelu dowiedzieli się, co jest mocną stroną pracy szkoły w obszarze I strategii OK (Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu), a co powinni wzmocnić, w jakim kierunku się rozwijać.

Ożywiona dyskusja wywiązała się podczas spotkania panelistów z nauczycielami prowadzącymi lekcje. Usłyszeliśmy wiele pozytywnych stwierdzeń, np. „widać, że uczniowie znają i „czują” OK,  „ dzieci są naturalne i szczere, w tym co robią”. Nie zabrakło też pytań o zadania na dobry początek, pracy w parach czy w grupach.

Kiedy nadszedł czas na zaplanowaną drugą część dnia, do gospodarzy i panelistów dołączyli zaproszeni goście, w tym m.in. władze Chojny, nauczyciele,  rodzice uczniów i sami uczniowie.

Kolejnym punktem dnia (po przedstawieniu przez dyrekcję drogi szkoły w działaniu Całościowy Rozwój Szkoły) była dyskusja panelowa. Goście uroczystości udzielali odpowiedzi na pytanie:  „Co pomaga się uczyć?”. Budujące były wypowiedzi uczniów, przedstawiciela rodziców i innych uczestników, którzy jednogłośnie stwierdzali, że szkoła, w której „żywa” jest filozofia OK, to szkoła, do której uczęszcza się z przyjemnością.

Wzruszający moment wręczenia (na ręce Pani Dyrektor) zaszczytnego i zasłużonego dla szkoły tytułu Szkoły Uczącej Się był dopełnieniem licznych działań nauczycieli i uczniów tej szkoły.

Ciekawy program artystyczny w wykonaniu młodych ludzi z Koła Teatralnego (nawiązujący tematyką do OK) zakończył ważny i ekscytujący dzień w Szkole Podstawowej nr 2 w Chojnie, która dołączyła do Szkół Uczących Się w Polsce. Gratulacje!

Irena Karolczyk – Warcok - opiekunka szkoły w działaniu Całościowy Rozwój Szkoły (poziom zaawansowany), edycja VII