"Nie lubię konferencji i rzadko w nich uczestniczę. Pierwszy raz jestem na takim wydarzeniu. Ciepła atmosfera, indywidualne podejście, zaopiekowanie. Zupełnie inna jakość. Wyjątkowe spotkania z nauczycielkami z którymi mam wspólny język, inspirujące prezentacje i warsztaty. I wieczorny koncert - wisienka na torcie.”
Katarzyna - nauczycielka ze Śląska.
Witaj w Klubie!
Ponad siedemdziesiąt nauczycielek i nauczycieli ze szkół zrzeszonych w ramach Klubu Szkół uczących się inspirowało się wzajemnie i wymieniało doświadczenia podczas corocznej Konferencji Sprawdzonych Praktyk. Szkoły klubowe, to te które przeszły już w programie pewną drogą. Brały udział w Całościowym rozwoju szkoły, otrzymały tytuł Szkoły uczącej się i chcą rozwijać się dalej oraz uczyć od siebie nawzajem. W otwockim hotelu nad rzeką Świder pojawiły się też nauczycielki ze szkół, które dopiero dostały zaproszenie do klubowej rodziny, w tym grono ze szkół specjalnych, które wraz z Izabelą Jaskółką-Turek – trenerką i ekspertką CEO uczyły obecnych na warsztatach – empatycznych relacji z rodzicami.
Ach co to był za festiwal!
W poniedziałek od rana czas na zadania interdyscyplinarne. Najlepiej opowiedzieć o nich w praktyce. Wiele fantastycznych przykładów można było zobaczyć podczas Festiwalu Sprawdzonych Praktyk – czyli dwudziestominutowych prezentacji z klubowych szkół. Ach co to był za festiwal! Prawdziwa bomba inspiracji. Od rozwijania kreatywności dzieci, aranżowania przestrzeni szkolnej i metod na alternatywne sprawdzanie wiedzy. Poprzez wspólne świętowanie i pracę z błędem, na sposobach dobrej komunikacji i współpracy z rodzicami (nie) kończąc.
Na scenie: rodzice
O współpracy, komunikacji i relacji z rodzicami mówiliśmy w drugiej części konferencji. To temat wielokrotnie zgłaszany, który zaopiekowaliśmy na kilku płaszczyznach.
Dobre praktyki współpracy z rodzicami prezentowały wybrane szkoły już podczas porannego festiwalu. W popołudniowym bloku zaprosiliśmy nauczycieli do teatru, zaaranżowanego w pięknej, oświetlonej sali bankietowej, by tym samym doświadczyć namiastki spektaklu: “Nauczyciel i rodzic na jednej scenie”, zaprezentowanego przez aktorki i reżysera grupy teatralnej Improwiza z Otwocka.
W ramach konsumpcji tych słodko-gorzkich, a chwilami kwaśnych scenek prosto z zebraniowych dyżurów, stworzyliśmy przestrzenie w kręgach. Zgodnie z ideą kręgu, w bezpiecznej, pełnej zaufania i dyskrecji atmosferze wszystkie osoby mogły podzielić się swoimi refleksjami, doświadczeniami i często trudami w kontaktach z rodzicami swoich uczniów i uczennic.
Następnego dnia, kontynuując wątek uczestniczki i uczestnicy wzięli udział w warsztatach:
- o świadomym uwzględnianiu własnych i cudzych emocji w partnerstwie z rodzicami, prowadzonych przez Przemysława Kluge;
- o sposobach budowania pozytywnej relacji z rodzicami uczennic i uczniów, Izabeli Jaskółki-Turek;
- o praktycznych działaniach wykorzystujących idee i zasady oceniania kształtującego we współpracy z rodzicami w szkole, poprowadzonych przez Edytę Wąsik.
“To było bardzo wzmacniające doświadczenie! Poczułam się wysłuchana i zrozumiana” -
Marta, pedagog specjalna
"Dziękuję za rozmowę o emocjach na warsztacie z Przemkiem. Dało mi to zrozumienie, że nie tylko "ja tak mam".
Karolina, nauczycielka z Lublina
Cudne 30-lecie
Ważnym punktem programu było zadbanie o nauczycielski dobrostan oraz świętowanie. Odbyło się to przy dźwiękach tanecznej, bałkańskiej muzyki, którą zaserwował zespół Čudna Banda. Nie zabrakło także tortu z okazji 30-lecia Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy którym uruchomiliśmy wiele wspomnień związanych z organizacją, której wszyscy jesteśmy częścią od tylu lat.
Dziękuję za możliwość uczestnictwa w świętowaniu i rozwoju. Szczególnie dziękuję za inspirację podczas przedstawienia dobrych praktyk "klubusów" oraz rozmów w kręgu (mega konsumpcja problemów) i poznanie innego modelu na współpracę z rodzicami."
Monika, pedagog specjalna