Witaj w klubie!

  • Szkoła ucząca się

"Nie lubię konferencji i rzadko w nich uczestniczę. Pierwszy raz jestem na takim wydarzeniu. Ciepła atmosfera, indywidualne podejście, zaopiekowanie. Zupełnie inna jakość. Wyjątkowe spotkania z nauczycielkami z którymi mam wspólny język, inspirujące prezentacje i warsztaty. I wieczorny koncert - wisienka na torcie.”

Witaj w Klubie!

Ponad siedemdziesiąt nauczycielek i nauczycieli ze szkół zrzeszonych w ramach Klubu Szkół uczących się inspirowało się wzajemnie i wymieniało doświadczenia podczas corocznej Konferencji Sprawdzonych Praktyk. Szkoły klubowe, to te które przeszły już w programie pewną drogą. Brały udział w Całościowym rozwoju szkoły, otrzymały tytuł Szkoły uczącej się i chcą rozwijać się dalej oraz uczyć od siebie nawzajem. W otwockim hotelu nad rzeką Świder pojawiły się też nauczycielki ze szkół, które dopiero dostały zaproszenie do klubowej rodziny, w tym grono ze szkół specjalnych, które wraz z Izabelą Jaskółką-Turek – trenerką i ekspertką CEO uczyły obecnych na warsztatach – empatycznych relacji z rodzicami.

Ach co to był za festiwal!

W poniedziałek od rana czas na zadania interdyscyplinarne. Najlepiej opowiedzieć o nich w praktyce. Wiele fantastycznych przykładów można było zobaczyć podczas Festiwalu Sprawdzonych Praktyk – czyli dwudziestominutowych prezentacji z klubowych szkół. Ach co to był za festiwal! Prawdziwa bomba inspiracji. Od rozwijania kreatywności dzieci, aranżowania przestrzeni szkolnej i metod na alternatywne sprawdzanie wiedzy. Poprzez wspólne świętowanie i pracę z błędem, na sposobach dobrej komunikacji i współpracy z rodzicami (nie) kończąc.

Na scenie: rodzice

O współpracy, komunikacji i relacji z rodzicami mówiliśmy w drugiej części konferencji. To temat wielokrotnie zgłaszany, który zaopiekowaliśmy na kilku płaszczyznach.

Dobre praktyki współpracy z rodzicami prezentowały wybrane szkoły już podczas porannego festiwalu. W popołudniowym bloku zaprosiliśmy nauczycieli do teatru, zaaranżowanego w pięknej, oświetlonej sali bankietowej, by tym samym doświadczyć namiastki spektaklu: “Nauczyciel i rodzic na jednej scenie”, zaprezentowanego przez aktorki i reżysera grupy teatralnej Improwiza z Otwocka.

W ramach konsumpcji tych słodko-gorzkich, a chwilami kwaśnych scenek prosto z zebraniowych dyżurów, stworzyliśmy przestrzenie w kręgach. Zgodnie z ideą kręgu, w bezpiecznej, pełnej zaufania i dyskrecji atmosferze wszystkie osoby mogły podzielić się swoimi refleksjami, doświadczeniami i często trudami w kontaktach z rodzicami swoich uczniów i uczennic.

Następnego dnia, kontynuując wątek uczestniczki i uczestnicy wzięli udział w warsztatach:

  • o świadomym uwzględnianiu własnych i cudzych emocji w partnerstwie z rodzicami, prowadzonych przez Przemysława Kluge;
  • o sposobach budowania pozytywnej relacji z rodzicami uczennic i uczniów,  Izabeli Jaskółki-Turek;
  • o praktycznych działaniach  wykorzystujących idee i zasady oceniania kształtującego  we współpracy z rodzicami w szkole, poprowadzonych przez Edytę Wąsik.

“To było bardzo wzmacniające doświadczenie! Poczułam się wysłuchana i zrozumiana” -

"Dziękuję za rozmowę o emocjach na warsztacie z Przemkiem. Dało mi to zrozumienie, że nie tylko "ja tak mam".

Cudne 30-lecie

Ważnym punktem programu było zadbanie o nauczycielski dobrostan oraz świętowanie.  Odbyło się to przy dźwiękach tanecznej, bałkańskiej muzyki, którą zaserwował zespół Čudna Banda. Nie zabrakło także tortu z okazji 30-lecia Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy którym uruchomiliśmy wiele wspomnień związanych z organizacją, której wszyscy jesteśmy częścią od tylu lat.

Dziękuję za możliwość uczestnictwa w świętowaniu i rozwoju. Szczególnie dziękuję za inspirację podczas przedstawienia dobrych praktyk "klubusów" oraz rozmów w kręgu (mega konsumpcja problemów) i poznanie innego modelu na współpracę z rodzicami."

Inne aktualności

Aktualności

14/03/2025
  • Szkoła ucząca się
Od 25 lat (nie tylko) gadamy o edukacji!
Jakie oczekiwania i nadzieje, stały za decyzjami 40-u dyrektorów, którzy weszli na drogę zmiany, rozpoczynając udział w Całościowym rozwoju szkoły? "Chcę sobie, dyrektorce, to wszystko poukładać, by potem lepiej uspójnić...
czytaj więcej»
26/02/2025
  • Warsztaty dla rad pedagogicznych
Jak sztuczna inteligencja może ułatwić pracę w szkole?
Współczesna edukacja się zmienia, a nauczyciele coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, które ułatwiają im pracę. Jednym z takich narzędzi, które zyskuje na popularności, jest ChatGPT – sztuczna inteligencja, która...
czytaj więcej»
18/02/2025
  • Nauczycielska Akademia Internetowa
Kurs Edukacji Obywatelskiej
Najważniejszym elementem przedmiotu jest przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego. Już jako szesnasto- i siedemnastolatki młodzi ludzie mogą mieć przecież wpływ na to, co dzieje się wokół nich, a...
czytaj więcej»
17/12/2024
  • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Odnawialna energia Absolwentów!
Migoczące światełka w oknach, blask i zapach choinki oraz długi na 30 metrów stół przystrojony serwetkami w kolorze butelkowej zieleni. Czy to już święta w “Szkole uczącej się”? To niewątpliwie...
czytaj więcej»
25/10/2024
  • Szkoła ucząca się
Współpraca dla wspierania nauczycieli i dyrektorów
Na zaproszenie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Igora Bykowskiego, nasze ekspertki: Małgorzata Ostrowska i Janina Stojak, wzięły udział w spotkaniu z ponad osiemdziesięcioma pracownikami kuratorium z Poznania i terenowych delegatur.  Wydarzenie, zorganizowane...
czytaj więcej»
10/10/2024
  • Nauczycielska Akademia Internetowa
E-learning dla nauczycieli – klucz do rozwoju kompetencji zawodowych
E-learning, czyli kształcenie zdalne za pomocą platform internetowych, stał się integralną częścią współczesnej edukacji. Kursy Nauczycielskiej Akademii Internetowej dostarczają nowoczesnych narzędzi aby nauczyciele mogli podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.