Znów czuliśmy się zaopiekowani

 • Szkoła ucząca się

Letnia Szkoła Dyrektorów Szkół uczących się, za nami!

"Niesamowite wydarzenie!"
"Nowe treści, głębokie refleksje, dobra energia!"
"Spotkanie wśród przyjaciół"
"Znów czuliśmy się zaopiekowani."
Uczestniczki i uczestnicy
Letniej Szkoły Dyrektorów 2023

Podczas gdy uczennice i uczniowie są na wakacjach, a nauczycielki i nauczyciele przebywają na urlopach, zaprosiliśmy do szkoły dyrektorskie grono. Nie jest to tradycyjna szkoła, w jakiej na co dzień mierzą się z wyzwaniami w swojej pracy. To szkoła bez ocen, świadectw, klas i sal lekcyjnych. To szkoła bez dzwonków i 45-o minutowych lekcji. W tej szkole nie ma nawet przedmiotów – chyba, że za takie weźmiemy: empatię, komunikację i dobre relacje, czyli główne obszary pracy na naszej trzeciej już edycji Letniej Szkoły Dyrektorów.

Apel na rozpoczęcie szkoły

Gospodyni tegorocznej konferencji Aleksandra Cupok-Kokoszka – wicedyrektorka SP nr 2 w Świętochłowicach  wraz z Sylwią Żmijewską-Kwiręg – szefową Szkoły uczącej się oraz Jędrzejem Witkowskim – prezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej, rozpoczęli zjazd sesją inaugurującą.

Była to okazja do wspólnego poznania się i zobaczenia działań, w których uczestniczki i uczestnicy brali i biorą udział. Pojawili się: słuchacze i absolwentki Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty, szkoły uczestniczące lub kończące Całościowy rozwój szkoły. Dyrektorzy ze szkół należących do Klubu i laboratorium szkół uczących się, a także zespół programu – koordynatorki, ekspertki, trenerki i dyrektorki oraz dyrektorzy konsultanci.

W dalszej części spotkania Przemysław Kluge poprowadził sesję warsztatowo-wykładową o nawykach związanych z odczuwaniem empatii.

Empatia na warsztat

Tradycyjne lekcje zastąpiliśmy warsztatami, podczas których dyrektorzy w roli osób uczących się, mogli bliżej przyjrzeć się empatycznemu przywództwu w swojej szkole.

Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję pracować w grupach i rozmawiać w parach nad trzema tematami do wyboru:

 • Empatyczny lider uczenia się, czyli jak dyrektor może empatycznie pracować  ze swoją “klasą”? 
 • Empatyczny nadzór pedagogiczny.
 • Empatyczna komunikacja z rodzicami. 
 • Empatyczna komunikacja lidera na rzecz rozwoju innych (peer coaching i wspieranie w trudnych sytuacjach).
 • Dialog i konflikt.

„Pod tablicą”, w roli prowadzących byli trenerki i trenerzy Szkoły uczącej się – aktywne zawodowe dyrektorki i dyrektorzy szkół.

Historia, angielski i sztuka opowieści

Drugi dzień konferencji, niczym drugi semestr w tradycyjnej szkole obfitował w niemniej bogaty program zajęć.

Dzień rozpoczęliśmy od w-fu czyli zajęć jogi, a po śniadaniu doświadczyliśmy wspólnie poruszającego wykładu prof. Jona Hakoona Schultza: Jak wspierać uczniów i uczennice w radzeniu  sobie ze stresem? 

Profesor powołując się na badania, opowiadał o wrażliwości dzieci i o tym jak ważna jest obecność dorosłych w trudnych chwilach. Dorosłych, którzy wytłumaczą i pomogą oswoić wszystko co przerażające i nieznane.

Szkoła możliwości, czyli o tym, co tak naprawdę jest niemożliwe, a gdzie możemy elastycznie działać jako dyrektorzy – pod takim tytułem odbył się panel praktyków moderowany przez Aleksandrę Kluj, koordynatorkę studiów dla dyrektorów.  To zdecydowanie najbardziej kreatywne zajęcia letniej szkoły.

Jak organizować trójstronne spotkania, zamiast wywiadówek? Jak i za co obdarować wszystkich uczniów świadectwem z paskiem? I wreszcie kiedy się nie poddawać, a w jakiej sytuacji warto powiedzieć pas? O tym wszystkim opowiadali nie tylko paneliści i panelistki, ale również pomysłowe grono dyrektorskie.

Na koniec, pueunta z humorem ale i z nadzieją, czyli wykład prof. Marcina Napiórkowskiego: Potrzebujemy lepszych opowieści  o edukacji. 

Wykład pełen perswazji, który przekonał obecnych do siły jaką niosą opowieści. Siły empatii, bo lepiej pozwalają zrozumieć innych i siły introspekcji, które pozwalają zrozumieć siebie.

Poprawka w sierpniu

W naszej szkole nie zabrakło zabawy, uśmiechu i rozmów. Przerwy kawowe, wspólne ucztowanie i muzykowanie dawały przestrzeń do integracji i budowania dobrych relacji. To był bardzo wartościowy czas.

Wszyscy obecni zdali do następnej klasy. Żałujemy, że nasza szkoła nie trwa tyle lat, co w systemie edukacji.

Do zobaczenia za rok, a jeśli macie potrzebę powtórzyć i utrwalić sobie omawiane treści lub polecić komuś naszą szkołę – spotkajmy się podczas Letniej Szkoły Dyrektorów, edycji otwartej.

Zdjęcia: Stanisław Smólski, Tomasz Kwiręg

"Dawno nic nie dało mi tyle nadziei i optymizmu w temacie edukacji, niż ten widok Dyrektorów i Dyrektorek szkół pełnych pomysłów, eksperymentujących, odważnych, otwarcie rozmawiających i o swoich sukcesach, i o porażkach."
prof. Marcin Napiórkowski

Inne aktualności

Aktualności

16/02/2024
 • Warsztaty dla rad pedagogicznych
4 sposoby na rodziców w szkole!
Relacja nauczycieli z rodzicami jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość i efektywność procesu edukacyjnego. Współpraca między szkołą a rodziną ma na celu zapewnienie optymalnych warunków rozwoju i uczenia...
czytaj więcej»
15/12/2023
 • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Sieć absolwentów przy choince
Biały, mieniący się śnieg, środek lasu w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. W urokliwym dworku unosi się zapach cynamonu, pomarańczy i świerkowych igieł na choince. Tej świątecznej aurze, przy ciepłym blasku światełek i...
czytaj więcej»
07/11/2023
 • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Dyrektorzy zarządzają z troską
Komunikacja, zmiana, empatia - trzy kluczowe obszary wokół których odbył się październikowy zjazd trzynastej edycji Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty.Dyrektorki i wicedyrektorki szkół z całej Polski wraz z trenerami spotkali się...
czytaj więcej»
02/11/2023
 • Szkoła ucząca się
W październiku byliśmy razem!
Wymień 5 słów lub wyrażeń, które kojarzą Ci się z październikiem. Może to będzie: jesień, kolorowe liście, ciepła herbata z cytryną, kocyk, książka?Teraz zobacz czy pasują do nich takie słowa,...
czytaj więcej»
08/09/2023
 • Szkoła ucząca się
Twoja Szkoła (może być) ucząca się
5 powodów dlaczego warto zmieniać i rozwijać szkołę wspólnie z nami? Mamy najdłuższe doświadczenie ze wszystkich firm i organizacji edukacyjnych dostępnych na rynku. Dzięki wieloletniej współpracy z Polsko Amerykańską Fundacją...
czytaj więcej»
06/09/2023
 • Nauczycielska Akademia Internetowa
Mentorzy na sześć!
Mentorki i mentorzy kursów w Nauczycielskiej Akademii Internetowej, na chwilę przed rozpoczęciem roku szkolnego, przyjechali do hotelu Las i Woda w samym sercu mazowieckiego lasu, aby przejść wspólnie przez sześć...
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.