Dołącz do grona studentów!

 • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty

Chcesz zostać liderem lub liderką zmian w swojej szkole? Potrzebujesz bieżącego wsparcia i wymiany doświadczeń z innymi dyrektorami? Zależy ci na rozwijaniu uczenia się uczniów i uczenic – zapisz się na studia. Ruszyła rekrutacja do XVI edycji SPLO. 

Zapraszamy czynnych dyrektorów i wicedyrektorów szkół na trzysemestralne Studia Podyplomowe Liderów Oświaty (SPLO) organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Collegium Civitas i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej Oświaty.

Obecnie trwa nabór do edycji, która rozpocznie się w marcu 2022 r.

Idea studiów

Studia rozwijają kompetencje przywództwa edukacyjnego. W bieżących edycjach dużo miejsca poświęcamy budowaniu odporności społeczności szkolnej na sytuacje kryzysowe i zapewnianiu efektywnego uczenia się uczniów także w warunkach nauczania zdalnego.

Studia SPLO pozwalają na nowo spojrzeć na swoje przywództwo w szkole. Wzmacniają poczucie sensu pracy dyrektora i przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu. Prowadząc studia pamiętamy o tym, że każdy dyrektor i każda dyrektorka mają własną osobowość, kierują szkołami, które pracują w różnych środowiskach i dlatego pomagamy im rozwinąć kompetencje i znaleźć narzędzia zarządzania szkołą w wyjątkowych sytuacjach. Każdy ze słuchaczy będzie pracował pod opieką swojego mentora.

Na SPLO  zdobędziesz praktyczne umiejętności zarządzania szkołą, w tym przede wszystkim:

 • wzmocnisz lub zmienisz własny styl przywództwa,
 • wzmocnisz koncentrację społeczności szkolnej na doskonaleniu nauczania oraz poznasz narzędzia, które mogą ci w tym pomóc,
 • wykorzystując doświadczenia kryzysu COVID, przygotujesz społeczność szkolną na przyszłe sytuacje kryzysowe, 
 • wykorzystasz w swojej szkole najlepsze praktyki z Polski i z innych krajów.

Charakter studiów

W trakcie studiów słuchacze biorą udział w zjazdach, które odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki oraz w wyjazdowych spotkaniach warsztatowych (w przypadku ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną organizacja studiów, terminy i formy spotkań mogą ulec zmianie, o czym będziemy informować na bieżąco), a także w spotkaniach online. Pracują w grupie koleżeńskiej (10–14-osobowej) lub w małej grupie seminaryjnej (5–7-osobowej). Taka praca w stałych grupach dyrektorskich umożliwia budowanie pomiędzy uczestnikami atmosfery wzajemnego zaufania, chęci wzajemnego wspierania się i dzielenia się swoimi najlepszymi praktykami. Uczenie się wraz z innymi dyrektorami oraz od doświadczonych dyrektorów jest szczególnie ważne w sytuacji kryzysu i nowych wyzwań w zarządzania szkołą.  

Nasze wykłady prowadzadzą uznani eksperci i ekspertki, a interaktywny kurs internetowy, spotkania online, zajęcia seminaryjne i warsztatowe – wyłącznie doświadczeni trenerzy i trenerki programu „Szkoła ucząca się”, będący dyrektorami, a zarazem absolwentami wcześniejszych roczników studiów SPLO. 

W programie naszych studiów jest także Letnia Szkoła Dyrektorów, w której  biorą udział praktycy amerykańscy.

Poprzednie edycje

Od 2005 roku w studiach SPLO wzięło udział ponad pięciuset dyrektorów, którzy ocenili je jako przydatne i bardzo dobrze prowadzone. Dodatkowo edycję 2017-2019, prowadzoną pod nazwą Akademia Liderów Oświaty Szkoły Uczącej Się, ukończyło prawie dziewięciuset słuchaczy.

Inne aktualności

Aktualności

29/11/2022
 • Szkoła ucząca się
Dyrektorska jesień
W programie “Szkoła ucząca się” staramy się towarzyszyć liderom szkolnym w codziennych zadaniach. Miesiące jesienne dobrze oddają to “towarzyszenie” - za nami bowiem czas intensywnych spotkań, obejmujących ważne dla kadry...
czytaj więcej»
20/10/2022
 • Szkoła ucząca się
Jak świętowaliśmy Dzień (dla) Nauczyciela
Od tego roku świętowanie Dnia Edukacji Narodowej nabrało dla nas nowego znaczenia. Wszystko za sprawą konferencji, którą 8 października zorganizowaliśmy w Centralnym Domu Technologii w Warszawie i online.Konferencja Dzień (dla)...
czytaj więcej»
05/09/2022
 • Szkoła ucząca się
Nie przegap tego wydarzenia!
Weź udział w konferencji Dzień (dla) nauczyciela, 8 października w Warszawie lub online, a znów poczujesz, że Twoja praca w szkole ma sens.
czytaj więcej»
24/08/2022
 • Szkoła ucząca się
Motywacja i integracja w nowym roku szkolnym – webinarium
Jak zacząć dobrze nowy rok szkolny? Jak od początku zadbać o integrację uczniów i uczennic po wakacjach i rozbudzić oraz utrzymać motywację do uczenia (się). Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć...
czytaj więcej»
06/07/2022
 • Szkoła ucząca się
Letnia Szkoła Dyrektorów 2022 za nami!
Ponad 120 dyrektorek, dyrektorów, wicedyrektorek i wicedyrektorów wraz z zespołem koordynatorek, specjalistów, ekspertek, trenerów „Szkoły uczącej się” spotkało się w Falentach pod Warszawą, aby wzajemnie się inspirować i uczyć. Dwa...
czytaj więcej»
01/07/2022
 • Całościowy rozwój szkoły
Ponad trzydzieści nowych szkół uczących się
Z końcem czerwca zakończył się dwuletni cykl szkoleń, spotkań, warsztatów w Całościowym rozwoju szkoły na poziomie podstawowym. Była to już osiemnasta edycja tego działania, w którym wzięło udział trzydzieści jeden...
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.

?>