4 sposoby na rodziców w szkole!

  • Warsztaty dla rad pedagogicznych

Relacja nauczycieli z rodzicami jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość i efektywność procesu edukacyjnego. Współpraca między szkołą a rodziną ma na celu zapewnienie optymalnych warunków rozwoju i uczenia się dzieci oraz wsparcie ich w osiąganiu sukcesów szkolnych i życiowych. Dobra komunikacja jest niezbędna w przypadku trudności i specjalnych potrzeb edukacyjnych dzieci. Jak budować relacje z rodzicami ? Mamy na to sposoby!

1. Zaproś rodziców do angażowania się w sprawy szkoły,

tak aby czuli że mają na nią realny wpływ.

Hasło rodzice w szkole nie powinno kojarzyć się tylko z trójkami klasowymi, zbieraniem funduszy, wywiadówkami czy “trudnymi” rozmowami.

Dyrektorzy Szkół uczących się znają sposoby na dobrą i włączającą w życie szkoły współpracę. Może to być prężnie i kreatywnie działająca “Brygada RR”, czyli Rada Rodziców przy I LO w Gorzowie Wielkopolskim, której do tej pory liderował dyrektor Mariusz Biniewski, obecnie p.o. Lubuskiego Kuratora Oświaty. Rodzice pracują tam na rzecz wszechstronnego rozwoju wszystkich uczniów i całej społeczności. Działają niczym stowarzyszenie czy mała organizacja – efektywnie i z sukcesami.

Justyna Franczak – dyrektorka ZSP w Katowicach zaprasza radę rodziców do wspólnego tworzenia programu wychowawczo-profilaktycznego. Dwugodzinne warsztaty przynoszą ogrom satysfakcji i poczucia wpływu. Rodzice bardzo doceniają taką inicjatywę, a dyrekcja ma poczucie dobrej współpracy. 

"Jestem bardzo zadowolona z tej Letniej Szkoły. Dostaliśmy jako dyrektorzy ogrom wsparcia psychologicznego. Cenię sobie to, że mogliśmy zdobyć siłę do dalszej pracy, energię i pozytywne nastawienie. Jednocześnie jest to dla mnie początek drogi ku sobie, bo zobaczyłam, ile mam jeszcze do przepracowania.”

Warto budować partnerstwo z rodzicami na różnych szczeblach, szczególnie w kwestiach takich zmian jak wprowadzanie oceniania kształtującego. Wiedza o tej praktyce i wsparcie rodziców w jej zrozumieniu może być pomocna dla uczniów, a to o nich finalnie tu chodzi.

2. Zadbaj o empatyczną komunikację nauczycieli i rodziców

Z zaangażowaniem rodziców w życie szkoły bywa różnie. Każdy zna tę sytuację, kiedy na pierwszym, wrześniowym zebraniu wychowawczyni pyta, kto zgłosi się do trójki klasowej. Niezręczna cisza i wzrok schowany pod ławką lub zawsze jedna ta sama osoba. Dlaczego tak się dzieje? Znak czasów – zabieganie i dużo pracy? Po części tak, ale kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa i dobra atmosfera w szkole – stworzona także dla rodziców. Jeśli rodzic kojarzy obecność w szkole z wywiadówką lub sytuacją, kiedy jest do niej wezwany na rozmowę, to nie chce wiązać się z instytucją i angażować w sprawy klasowe. Jak dbać o komunikację i uważność na siebie i innych, kiedy bywa trudno? [artykuł Anity Nogal] Warto popracować warsztatowo z radą pedagogiczną nad przebiegiem indywidualnych spotkań z rodzicami.

W trakcie takiego szkolenia dowiesz się, co zrobić, aby kontakty z rodzicami pomagały uczniowi i były mniej stresujące zarówno dla nauczyciela, jak i dla rodziców.

3. Rozwijaj swój warsztat w obszarze współpracy z rodzicami.

Tak samo jak zmieniają się uczniowie – dorastają, przychodzą nowi – tak zmieniają się ich rodzice.  Warto stale aktualizować wiedzę i trenować kompetencje komunikacyjne w radzie pedagogicznej. Na szkoleniach z zakresu współpracy z rodzicami, dowiesz się:

  • co pomaga, a co utrudnia nawiązanie takiej współpracy;
  • poznasz postawy rodziców, które utrudniają nawiązanie efektywnej współpracy;
  • nauczysz się technik i narzędzi ułatwiających kontakty z rodzicami;
  • sformułujesz zasady prowadzenia zebrań;
  • przećwiczysz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

4. Zachęcaj rodziców do wspierania dzieci, stojąc z boku

Budując relację z rodzicami warto zadbać o ich poczucie kompetencji i bycia wsparciem dla swoich dzieci w uczeniu się. Kilka zasad i wskazówek, które dostaną od szkoły może zapobiec poczuciu nadmiernego przeciążenia i stresu za proces edukacji swojego dziecka. 

Zachęcaj rodziców, aby:

  • organizowali bezpieczne warunki do uczenia się w domu;
  • pomagali dzieciom rozwijać kompetencję uczenia się; 
  • doceniali i wspierali ich potencjał;
  • słuchali tego co przeżywają w szkole i byli uważni na ich emocje
    [artykuł Sylwii Żmiejwskiej-Kwiręg]

Relacje w szkole są najważniejsze, o tym mówią wszystkie badania, m.in. te prowadzone przez profesora Johna Hattie’ego. Warto je pielęgnować ze wszystkimi uczestnikami społeczności szkolnej. 

Inne aktualności

Aktualności

14/03/2025
  • Szkoła ucząca się
Od 25 lat (nie tylko) gadamy o edukacji!
Jakie oczekiwania i nadzieje, stały za decyzjami 40-u dyrektorów, którzy weszli na drogę zmiany, rozpoczynając udział w Całościowym rozwoju szkoły? "Chcę sobie, dyrektorce, to wszystko poukładać, by potem lepiej uspójnić...
czytaj więcej»
26/02/2025
  • Warsztaty dla rad pedagogicznych
Jak sztuczna inteligencja może ułatwić pracę w szkole?
Współczesna edukacja się zmienia, a nauczyciele coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia, które ułatwiają im pracę. Jednym z takich narzędzi, które zyskuje na popularności, jest ChatGPT – sztuczna inteligencja, która...
czytaj więcej»
18/02/2025
  • Nauczycielska Akademia Internetowa
Kurs Edukacji Obywatelskiej
Najważniejszym elementem przedmiotu jest przygotowanie młodych ludzi do odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego. Już jako szesnasto- i siedemnastolatki młodzi ludzie mogą mieć przecież wpływ na to, co dzieje się wokół nich, a...
czytaj więcej»
17/12/2024
  • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Odnawialna energia Absolwentów!
Migoczące światełka w oknach, blask i zapach choinki oraz długi na 30 metrów stół przystrojony serwetkami w kolorze butelkowej zieleni. Czy to już święta w “Szkole uczącej się”? To niewątpliwie...
czytaj więcej»
25/10/2024
  • Szkoła ucząca się
Współpraca dla wspierania nauczycieli i dyrektorów
Na zaproszenie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Igora Bykowskiego, nasze ekspertki: Małgorzata Ostrowska i Janina Stojak, wzięły udział w spotkaniu z ponad osiemdziesięcioma pracownikami kuratorium z Poznania i terenowych delegatur.  Wydarzenie, zorganizowane...
czytaj więcej»
10/10/2024
  • Nauczycielska Akademia Internetowa
E-learning dla nauczycieli – klucz do rozwoju kompetencji zawodowych
E-learning, czyli kształcenie zdalne za pomocą platform internetowych, stał się integralną częścią współczesnej edukacji. Kursy Nauczycielskiej Akademii Internetowej dostarczają nowoczesnych narzędzi aby nauczyciele mogli podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.