Prawie wszystko zależy od nas samych - Spotkanie mentorów kursów NAI rozpoczynające edycję 2019/2020


W tym roku spotkanie mentorów odbyło się dość nietypowo – wbrew „tradycji” miało miejsce nie w czerwcu, po zakończeniu roku szkolnego, lecz we wrześniu, tuż po jego rozpoczęciu. Nie przeszkodziło to w tym, aby chętnych do podróży do Wilgi było wielu i aby wykorzystać wspólny czas na ważne rozmowy.

Ważne rozmowy o nauczaniu to z pewnością, obok spotkania uśmiechniętych, zaangażowanych i dobrze nastawionych ludzi, najważniejsze, co się wydarzyło w Wildze.

Przypomnieliśmy sobie o celach, jakie stawiamy sobie w NAI i paradygmat naszej pracy z uczestnikami kursów. Zawsze warto wrócić do tego i odświeżyć długofalowe myślenie o tym, co powoduje, że chcemy w tym uczestniczyć.

„Powrotów” było więcej – odświeżaliśmy na przykład, swoje wspomnienia o wartościach, jakie towarzyszyły nam na początku pracy nauczycielskiej i o tym, jakimi nauczycielami chcieliśmy być dla naszych uczniów. Analizowaliśmy, co z tych wartości pozostało i co pozwala nam, aby trwały. Refleksje były różne, ale najczęściej powtarzał się jeden wniosek – od nas samych zależy, co zrobimy i czy pozostaniemy im wierni. Są oczywiście inne czynniki, które mogą wesprzeć, by nasze wartości były aktualne (pomimo trudności), ale prawie zawsze decyduje o tym nasze przekonanie o ich słuszności, konsekwencja i wytrwałość.

Lepszy nauczyciel/nauczycielka to lepszy mentor/mentorka – stąd moduły poświęcone lepszej pracy nauczycielskiej obok doskonalenia się w roli mentora/mentorki.

Na spotkaniu mogliśmy się, jako prowadzący, podzielić myśleniem o wizji CEO, o programach, jakie prowadzimy oraz planami dla NAI na najbliższy rok szkolny.

Było dużo dobrej energii, uśmiechów i nikt nie pożałował, że podjął decyzję, aby swój wolny, weekendowy czas przeznaczyć na to spotkanie. Ponownie udowodniliśmy sobie, że najważniejsze są relacje między ludźmi i że trzeba i warto o nie dbać.

Myślę, że reprezentatywny dla całości jest e-mail od jednej z uczestniczek wysłany już po spotkaniu: „Bardzo dziękuję! Za wszystko! Czuję się świetnie, mimo ogromu pracy! Czuję tak dobrą energię, że wiem, że to musi być dobry rok.” 

I ja dziękuję wszystkim, którzy byli i swoją obecnością i zaangażowaniem tworzyli i wzbogacali nasze spotkanie.

 

Janina Stojak