Ruszyła pierwsza edycja Nauczycielskiej Akademii Internetowej


Uroczysta inauguracja – z udziałem minister edukacji narodowej, Katarzyny Hall, i dyrektorów szkół, biorących udział w programie – odbyła się 7 października, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiego n@ilepszego tortu!

Uroczystość uświetnił wielki tort n@i.

Nauczycielska Akademia Internetowa to największe tego rodzaju przedsięwzięcie edukacyjne w Polsce. Szkoli nauczycieli wszystkich przedmiotów ze wszystkich typów i poziomów szkół.

Minister Katarzyna Hall mówiła o tym, co począwszy od tego roku, ma się zmienić w oświacie. Przypomniała, że wchodzi w życie nowa podstawa programowa. Szkoła ma być bardziej przyjazna dziecku, ma uczyć badawczego poznawania świata, bardzo indywidualnie podchodzić do ucznia, kształcić jego pasje i zainteresowania. Minister edukacji narodowej podkreślała m.in. konieczność wprowadzenia do gimnazjum dwóch języków obcych, a na maturze egzaminów na poziomie dwóch przedmiotów rozszerzonych.

– To, co mówiła pani minister, nastroiło nas optymistycznie! – komentowała jej wystąpienie Małgorzata Ługowska-Wojdat, dyrektorka szkoły w Dęblinie.

MInister Katarzyna Hall chętnie odpowiadała na pytania dyrektorów szkół n@i.

Program Nauczycielska Akademia Internetowa prowadzą wspólnie - w ramach Szkoły uczącej się - Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Dyrektor programowy PAFW, Jacek Michałowski, zwrócił uwagę, że dzięki NAI będą mogły się zmieniać szkoły nie tylko w ośrodkach wielkomiejskich. Jacek Strzemieczny, dyrektor CEO, podkreślił, jakie wyzwania stawia n@i przed nauczycielami, i jak ważne jest, żeby umiejętności i wiedzę zdobyte na kursach dyrektorzy szkół potrafili wykorzystać w praktyce szkolnej.

– CEO prowadzi szkolenia od 10 lat – mówił Jacek Strzemieczny. – Kursy internetowe od siedmiu. Ukończyło je już ponad 3 tysiące nauczycieli. Naszych mentorów, a jest ich ponad dwustu, wybraliśmy właśnie spośród ich grona.


Metodę n@i opisuje w skrócie zasada 3 x i:

  • indywidualne wsparcie i opieka doświadczonych mentorów (coaching)
  • interakcyjność – stały kontakt i wymiana doświadczeń między uczestnikami kursu oraz indywidualna współpraca z ekspertem – kierownikiem kursu.
  • internetowa forma kursu.NAI oferuje 7 rocznych kursów internetowych dla nauczycieli wszystkich przedmiotów, ze wszystkich typów i poziomów szkół.


Szczegółowe informacje o kursach na stronie www.ceo.org.pl/naiDodatkowe informacje na stronie www.ceo.org.pl/nai

Kontakt:: dyrektor programu NAI Krzysztof Nierojewski, tel. (022) 622 00 89, wew. 112,

e-mail: nai@nai.edu.pl