Dzięki OK zeszytowi uczniom trudniej się pogubić …


Uczestnicy kolejnych edycji kursu OK zeszyt w ramach realizacji kolejnych modułów i zadań piszą refleksje, proszą o wypowiedź uczniów lub ich rodziców, tak jak to zrobiła Pani Katarzyna Baczewska - nauczycielka chemii w Szkole Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie.

Moja refleksja.

„Uczniowie mieli jasno wyznaczone cele i dzięki temu trudniej im było się pogubić, łatwiej radzili sobie z nowymi zagadnieniami, nie mieli też wymówki typu:  tego nie było, bo, gdy tylko pojawiało się takie stwierdzenie, odsyłałam  ich do własnych zeszytów.

Myślę, że uczniowie uświadamiają sobie powoli, że ich wyniki zależą przede wszystkim od nich. Jeszcze długa droga do tego, żeby przestali uczyć się dla ocen, ale jesteśmy w dobrym miejscu. Zaczynamy i oby było teraz już tylko lżej. Wielu z moich uczniów dzięki prowadzeniu takich zeszytów czuje się pewniej w tym, co robi”.

Opinie uczniów. Klasa 7a: 

Poprosiłam uczniów o wyrażenie krótkiej, anonimowej opinii na karteczkach: „Co sądzę na temat OK zeszytu?". Oto kilka przykładów wypowiedzi:
-  „Uważam, że jest to dosyć potrzebne, ponieważ ułatwia uczenie się i nie ma tak zwanego BAŁAGANU”.

- „OK zeszyt pomaga mi w uczeniu się do sprawdzianów (np. kryteria sukcesu). Pomaga mi również w tym, żeby zobaczyć, czego jeszcze nie umiem”.

- „Sądzę, że prowadzenie zeszytu metodą OK bardziej motywuje mnie do pracy, ponieważ wszystko ma się w jednym miejscu”.

- „OK zeszyt jest potrzebny. Notatki się nie mieszają, łatwiej się z niego uczyć”.

- „Myślę, że jest to fajny pomysł, ponieważ zeszyty będą przejrzyste i będzie można łatwiej się z nich uczyć”.

- „OK zeszyt to pomocna ściągawka do nauki”.

 

A co o OK zeszyt sądzą rodzice?

„Z rodzicami kontaktowałam się za pomocą dziennika elektronicznego i prosiłam o  wyrażenie opinii przez chętne osoby. Rodzice bardzo entuzjastycznie podchodzą do tego pomysłu. Jedni twierdzili, że dzięki OK zeszytom wiedzą, co się dzieje na lekcjach, inni twierdzili, że w razie potrzeby udzielenia przez nich pomocy dziecku mają możliwość ukierunkowania się dzięki takiemu zeszytowi, jeszcze inni z kolei pisali, że to inna ciekawa forma pracy na lekcji i sam ten fakt ich bardzo cieszy, że jest trochę nietypowo”.

 


Jeśli ta wypowiedź zachęciła Cię do wypróbowania idei OK zeszytu ze swoimi uczniami, zgłoś się na nasz kurs internetowy.

Link do rejestracji