Porozmawiajmy o OK zeszycie


Pierwsza Ogólnopolska Konferencja – Porozmawiajmy o OK zeszycie już za nami. Konferencja odbyła się w Warszawie 16 marca 2019 roku, uczestniczyło w niej ponad 200 osób, było tylu chętnych, że konieczne było zwiększenie liczby miejsc.

 

Może to znak, że nasze „dziecko” – OK zeszyt, które właśnie skończyło 3 lata, zaczyna kroczyć samodzielnie?

 

Podziękowania od Danuty Sterny dla uczestników Konferencji:

 

 

 

Konferencja rozpoczęła się od wykładu Danuty Sterny "OK zeszyt uczy samosterowności uczniów". Podczas wykładu uczestnicy zostali zaproszenie do wspólnej refleksji, jak OK zeszyt może pomóc uczniom w samodzielności w uczeniu się i wzięcia odpowiedzialności za swoją naukę.

 

Następnie odbyła się 2 godzinna „Żywa biblioteka”, podczas której nauczycielki prowadzące ok zeszyty (Okejki) pokazywały zeszyty uczniów i wyjaśniały, jak z nimi pracują.

 

Na konferencji byli także obecni uczniowie z dwóch szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 63 z Warszawy i Akademii Prymusa z Sochaczewa. Uczniowie przywieźli swoje własne zeszyty i wyjaśniali, jak z nimi pracują i co one im dają. „Żywa biblioteka” aż furczała od rozmów i wymiany doświadczeń. Zobaczenie zeszytów w rzeczywistości jest dużo bardziej zachęcające, niż tylko oglądanie zdjęć. A jeśli dodać możliwość zadawania pytań, to jest to bezcenne doświadczenie. Pokazujących zeszyty było wielu, z wszystkich prawie przedmiotów i na różnych poziomach nauczania.

 

Konferencję zakończył udany panel Justyny Franczak, Justyny Krawczyk i Michała Szczepanika pt.: "Widoczne uczenie się dzięki OK zeszytowi". Paneliści pokazali sposoby, jak można uczynić widocznym uczenie się uczniów zarówno dla nich samych, jak i nauczyciela. Justyna Krawczyk opowiedziała o swojej szkole w Skalmierzycach, w której nauczyciele współpracują ze sobą w prowadzeniu OK zeszytów uczniów. Zaprosiła także uczestników na konferencję do Skalmierzyc, która odbędzie się 26 kwietnia, podczas której zostanie pokazana lekcja z OK zeszytami.