OK ZESZYT - ZESZYT Z MOCĄ


12 czerwca 2018 r. w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół  „OK zeszyt – ja się tu uczę!” oraz XIX Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych. Wydarzenia te zorganizowało Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu Szkoła Ucząca Się.

 

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego przybyłych na konferencję przywitała dyrektorka programu SUS Marta Dobrzyńska oraz gość specjalny z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Marianna Hajdukiewicz. Jacek Strzemieczny, współzałożyciel CEO, wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Podczas wykładu „OK zeszyt” ekspertka Danuta Sterna przedstawiła ideę tego młodego jeszcze nurtu, podkreślając korzyści, jakie daje on uczniom, nauczycielom oraz rodzicom. Nie było tu miejsca na teorię bez pokrycia, gdyż każdy omawiany przez nią aspekt uczniowskiego uczenia się i nauczycielskiego nauczania był poparty przykładem prosto z ławy szkolnej. Prezentacja, którą przygotowała autorka książek o ocenianiu kształtującym, przedstawiała zdjęcia OK zeszytów zawierających te elementy uczniowskiego zeszytu, które odróżniają go od zeszytu tradycyjnego.

 

Wypowiedzi uczniów, którzy przyjechali na konferencję z nauczycielami praktykami OK zeszytu, były skarbnicą informacji dla zebranych. Podczas panelu potwierdzili, że są to te elementy, które pomagają im w uczeniu się, które ich motywują i sprawiają, że zeszyt przedmiotowy zyskuje  zupełnie nowy wymiar. Mogliśmy usłyszeć, że staje się on „własną książką”, „jest mój”, „spersonalizowany”, „z moimi notatkami” i co najważniejsze „ma wszystko, czego potrzebuję, aby się nauczyć”.

 

Również nauczycielki – panelistki: Jolanta Gęca (nauczanie wczesnoszkolne, Szkoła Podstawowa nr 40 w Lublinie), Monika Soroka (język polski, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu), Edyta Wąsik (historia, Międzynarodowa Szkoła Podstawowa „Paderewski” w Lublinie), Justyna Franczak (biologia, Szkoła Podstawowa Nr 36  w Katowicach) oraz Joanna Sułek (matematyka, Szkoła Podstawowa nr 3 w  Mińsku Mazowieckim) przekonywały, że OK zeszyt sprawdza się w praktyce szkolnej. Okazuje się, że OK zeszyt przynosi korzyści także nauczycielowi, ułatwiając mu planowanie procesu nauczania oraz organizację pracy z uczniem.

 

 

W Sali Rady odbywały się  minitargi SUS i CEO. Na stoiskach można było zasięgnąć informacji o programach CRS1 i CRS2, NAI, OK zeszyt i klub SUS. Oprócz rozmowy z koordynatorami programów można było zabrać ulotkę z opisem programu i uzyskać zniżkę na szkolenia dla Rady Pedagogicznej. To nie wszystkie miłe niespodzianki. Los wyciągnięty przy rejestracji skrywał nagrodę, a przy  stoiskach na odbiór czekały kostki na dobry początek i podsumowanie lekcji, metodniki oraz heksy. Dodatkowo, każdy uczestnik, który odwiedził w Arkadach Kubickiego stoisko uczniowskie, otrzymywał komplet podręczników z programu CEO Akademia Uczniowska.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II z Mińska Mazowieckiego byli zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem nauczycieli, którzy otoczyli stanowiska z OK zeszytami i zasypywali OKejowe zespoły różnorodnymi pytaniami. Duże wrażenie zrobiły na nich projekty uczniów z innych szkół oraz warsztaty, na które byli zaproszeni.

 

Jako uczestnik panelu, mogłem doświadczyć i odczuć, jak miła atmosfera panuje w grupie OK zeszyt oraz jak bardzo pozytywną osobą i zaangażowaną w swój projekt jest pani Danuta Sterna. Pomimo stresu, który towarzyszył mi cały czas, czułem podekscytowanie, że może uda mi się namówić kogoś, poprzez własne doświadczenia z OK zeszytem, do wprowadzenia go we własnej szkole. Uważam, że jest to naprawdę fantastyczny, dobrze przygotowany i przemyślany projekt. Jako uczestnik warsztatów miałem okazję zobaczyć, jak twórczy są moi rówieśnicy. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie ich pomysłowość i ambicja. Wielu z nich realizowała projekty o bardzo trudnych do wytłumaczenia zagadnieniach takich jak: demokracja, Unia Europejska, czy niepełnosprawność. Wielką sprawą jest walka ze stereotypami, a im się to udało. Dokonali wielkich rzeczy, przedstawiając fakty i udowadniając rację często nieświadomym ludziom – ocenia Paweł Kołodzik, uczeń Joanny Sułek.

 

Byłam pod wrażeniem  pomysłów na integrację przedstawionych przez innych uczniów z różnych szkół. Mogliśmy się o tym przekonać w trakcie warsztatów, w których uczestniczyliśmy. Było mi bardzo miło patrzeć na ciekawość, jaką rodziło nasze stanowisko pełne rzeczy do ok zeszytu. Miłe było także słuchanie pozytywnych opinii na temat naszego stanowiska jak i nas – dodaje Natalia Sosnowska z tej samej klasy.

 

Impreza przygotowana przez CEO była bardzo pouczająca i inspirująca. Potwierdziła to, co widać na okejowych lekcjach: OK zeszyt zbliża i buduje partnerstwo między uczącymi się i ich przewodnikami po ścieżkach wiedzy i umiejętności. Musiało tak być skoro uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy wspólnie zgłębiali tajniki OK zeszytu i jego „OK mocy”.

 

Przeczytaj także pełną relację z panelu dyrektorskiego oraz informacje o konferencji

 

tekst: Joanna Sułek

wraz z uczniami klasy III gimnazjum

ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II

w Mińsku Mazowieckim