Dyrektorzy zarządzają z troską

  • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty

Komunikacja, zmiana, empatia – trzy kluczowe obszary wokół których odbył się październikowy zjazd trzynastej edycji Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty.

Dyrektorki i wicedyrektorki szkół z całej Polski wraz z trenerami spotkali się w Konstancinie Jeziornie podczas trzech intensywnych dni. Praca w blokach warsztatowych pozwoliła na głęboką refleksję nad ich sposobem zarządzania oraz umożliwiła zaplanowanie przeprowadzenia zmiany, która ma być efektem tego procesu.

Celem studiów jest wdrożenie w szkołach zmian poświęconych uczeniu się uczniów. Po trzech semestrach wszyscy „przyglądają” się swoim zmianom, poddają je autorefleksji i dzielą się spostrzeżeniami z innymi. Ta wymiana doświadczeń jest tym, co słuchacze i słuchaczki cenią sobie najbardziej. 

Podczas minionego zjazdu  uczestniczki  planowały swoją zmianę. Określały jej obszar i cele, a także argumenty, które za nią przemawiają. Wizualizowały swoją szkołę przed i po wprowadzeniu zmiany, rozpisując mapę sojuszników oraz planując konkretne działania wdrażające i monitorujące jej przebieg.

Przywództwo edukacyjne, czyli drugi kluczowy obszar, który obejmuje studia, znalazł swoje praktyczne odbicie podczas cyklu warsztatów m.in o skutecznej komunikacji dyrektora z radą pedagogiczną według modelu IST. 

 

IST - rozmowa skoncentrowana na temacie

Najdłuższy blok procesowy przeznaczony został  empatii. Słuchaczki ćwiczyły sztukę analizy i przyjmowania informacji zwrotnej dyrektora od nauczycieli uwzględniającą język potrzeb nauczycieli.

Podczas pełnego emocji warsztatu Przemysława Kluge: Wiem co czuję, rozumiem i działam – o empatyczny, przywództwie w szkole, była okazja aby przyjrzeć się sobie. Dyrektorskie grono rozpracowywało swoje zachowania empatyczne odnosząc je do rodzajów empatii: lustrzanej, bliźniaczej, odrębnej i wędkarskiej. Poznali też w praktyce model FUKO: fakty, ustosunkowanie, konsekwencje, oczekiwanie. 

# Ciekawy był wgląd w samą siebie - odkrywanie swoich emocji, reakcji ciała, myśli.

# Najbardziej cenię sobie pracę na studium przypadku, zwłaszcza kiedy owo studium generowane jest z naszej codziennej, szkolnej praktyki.

# Bardzo cenne było dla mnie ćwiczenie asertywnej interwencji na konkretnym przypadku, w oparciu o poznane elementy modelu.

Słuchaczki Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty, o warsztatach

Jak zawsze przy okazji zjazdów stacjonarnych jest czas na rozmowy i na oddech od codzienności,  a nawet wspólne spacery po okolicznym uzdrowisku. Przed słuchaczkami – wizyty partnerskie w szkołach, które są jednym z elementów studiów. Rozpoczęły już ich wspólne planowanie.

Jeśli bliski jest Ci rozwój zawodowy i chcesz uczestniczyć w procesie zmiany wspólnie z innymi, to właśnie rozpoczęliśmy rekrutację do kolejnej edycji studiów. Więcej informacji o ich organizacji oraz programie, a także kontakt do koordynatorki znajdziesz na stronie: Studia Podyplomowe Liderów Oświaty.

Otworzyliśmy rekrutację na Studia Podyplomowe Liderów Oświaty

dla rocznika 2024/2025

Inne aktualności

Aktualności

02/11/2023
  • Szkoła ucząca się
W październiku byliśmy razem!
Wymień 5 słów lub wyrażeń, które kojarzą Ci się z październikiem. Może to będzie: jesień, kolorowe liście, ciepła herbata z cytryną, kocyk, książka?Teraz zobacz czy pasują do nich takie słowa,...
czytaj więcej»
08/09/2023
  • Szkoła ucząca się
Twoja Szkoła (może być) ucząca się
5 powodów dlaczego warto zmieniać i rozwijać szkołę wspólnie z nami? Mamy najdłuższe doświadczenie ze wszystkich firm i organizacji edukacyjnych dostępnych na rynku. Dzięki wieloletniej współpracy z Polsko Amerykańską Fundacją...
czytaj więcej»
06/09/2023
  • Nauczycielska Akademia Internetowa
Mentorzy na sześć!
Mentorki i mentorzy kursów w Nauczycielskiej Akademii Internetowej, na chwilę przed rozpoczęciem roku szkolnego, przyjechali do hotelu Las i Woda w samym sercu mazowieckiego lasu, aby przejść wspólnie przez sześć...
czytaj więcej»
04/09/2023
  • Szkoła ucząca się
Dzień (dla) nauczyciela już niedługo!
Weź udział w pełnej życzliwości konferencji, stworzonej dla nauczycieli przez nauczycieli. Dostarczymy Ci inspiracji i prostych rozwiązań, które z łatwością zastosujesz w swojej pracy już następnego dnia.
czytaj więcej»
18/07/2023
  • Szkoła ucząca się
Doskonalenie zawodowe, priorytetem MEiN
Priorytet polityki oświatowej na rok szkolny 2023/24 Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego. Realizuję doskonalenie zawodowe Zadbaj o doskonalenie zawodowe swoje lub twojej...
czytaj więcej»
05/07/2023
  • Szkoła ucząca się
Znów czuliśmy się zaopiekowani
Letnia Szkoła Dyrektorów Szkół uczących się, za nami! "Niesamowite wydarzenie!" "Nowe treści, głębokie refleksje, dobra energia!" "Spotkanie wśród przyjaciół" "Znów czuliśmy się zaopiekowani." Uczestniczki i uczestnicy Letniej Szkoły Dyrektorów 2023...
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.