Konferencja Półmetkowa Dyrektorów CRS 2 edycja IX: 10-11.08.2020


W dniach 10-11 sierpnia, w pięknej scenerii lasu wilgowego odbyła się półmetkowa Konferencja dla Dyrektorów CRS 2 IX edycji. Spotkanie prawie jak w rodzinnym gronie, ponieważ do Wilgi przyjechało troje Dyrektorów: Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bolesławcu, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieliczce i Wicedyrektor ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku. Razem z prowadzącymi – Beatą Kacprowicz i Mirosławą Rokicką – stanowiliśmy TEAM 5 - osobowy ;)

 

Dosyć ciekawa sytuacja szkolenia – troje Dyrektorów, którzy z ogromną determinacją przystąpili do warsztatów. W czasie dwudniowego spotkania Dyrektorzy dzielili się bardzo chętnie swoimi doświadczeniami we wprowadzaniu strategii OK w szkołach. Popatrzyli z meta poziomu na zmianę wprowadzaną i dopasowali ją do „8 kroków wprowadzania zmiany według Johna Kottera”.

 

Na zakończenie pierwszego dnia Danuta Sterna przedstawiła wykład, chociaż to było bardziej wzajemne dzielenie się refleksją w obszarze samosterowności uczniów w obecnej pandemicznej sytuacji, ale również zdalnego nauczania. Wywiązała się ciekawa dyskusja słuchaczy z prelegentką. Dyrektorzy nieustannie przekładali swoje wątpliwości na szkoły i nauczycieli, z którymi pracują.

 

Będą chcieli spróbować w swoich szkołach trójstronnych rozmów uczeń – rodzic – nauczyciel, zamiast typowych zebrań z rodzicami. Deklarowali też wypróbowanie odwróconych lekcji i w szerszym zakresie samooceny ucznia. Na koniec spotkania z Danutą Sterną każdy Dyrektor otrzymał w prezencie „Skrzyneczkę Mistrzów” i „Pudełko refleksji”.

 

Wieczór w kameralnym gronie umilił koncert utworów szantowych w wykonaniu Henryka Czekały, solisty z grupy „Szkocka Trupa”.

 

Nowy dzień zaowocował kolejnymi refleksjami na temat pogłębienia działań CRS 2 po powrocie do szkół. Dyrektorzy otrzymali również szczegółowe informacje na temat wewnętrznej Konferencji Upowszechniającej, którą wspólnie, we trójkę, zaplanowali w „hipotetycznej” szkole. Przed przyjazdem na Konferencję mieli obawy co do zorganizowania i wyglądu takiej Konferencji. Mirosława Rokicka w sposób przystępny opowiedziała o praktykach szkół, które do tej pory zorganizowały takie Konferencje i odpowiedziała na nurtujące Dyrektorów pytania.

 

Konferencja półmetkowa minęła bardzo szybko, a Dyrektorzy czuli się zaopiekowani i „naładowani” nowymi pomysłami, którymi wzajemnie się dzielili.

 

Beata Kacprowicz