Szkolenie liderów w CRS2


 

 

Złota polska jesień w nadwiślańskich lasach Mazowsza zaglądała do okien ośrodka CEO w Wildze 5-7 października 2018 r. podczas spotkania liderów grup Pomocnych Przyjaciół (PP) inaugurującego pracę w VIII edycji działania Całościowy Rozwój Szkoły – poziom zaawansowany.

 

Celem spotkania było rozpoznanie możliwości doskonalenia nauczania w swojej szkole prowadzonego przez współpracujących ze sobą liderów, nauczycieli i uczniów. Było też okazją do refleksji o wartościach ważnych dla liderów oraz nawiązania między nimi relacji ułatwiających dalszą współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy szkołami.

 

Wartości w nauczaniu i uczeniu się, umiejętności liderskie, coaching grupowy jako technika wzajemnego wsparcia, cechy wartościowego zadania edukacyjnego oraz poznanie swojej roli w nowej formule działania CRS2 były kolejnymi „złotymi liśćmi” w koszyku kompetencji, które pogłębili liderzy każdej ze szkół, żeby tworzyć razem ze swoją społecznością nowe okejowe „krajobrazy”.

 

 

 

 

 

Liderzy zauważyli różnorodność swoich szkół, ale też ich wspólne cele i wartości. Lechosław z Zielonki użył metafory: „W otwartych na uczenie się szkołach chodzi o to, żeby uczniowie i nauczyciele nie tkwili w przekonaniu, że ser gouda jest najlepszym serem, bo poznali jego smak, ale byli gotowi sięgnąć po cheddar, żeby przekonać się, jak smakuje. Na początek sukcesem będzie poproszenie w sklepie o goudę i cheddar.” Takim nowym „cheddarem” umożliwiającym doświadczenie lekcji z perspektywy ucznia była na spotkaniu praca nad zadaniem edukacyjnym i symulacja lekcji z wykorzystaniem stworzonych przez grupy przedmiotowe zadań. Papierowe jabłka – nomen omen – owoce pracy uczniów na jednej z takich lekcji pojechały z ich autorami do szkół, jako symbol tego, że liderzy mimo początkowych obaw potrafią prowadzić wartościowe dla uczniów lekcje.

 

„Odwagi!!! – zaapelowała Kasia z SP 82 w Warszawie, a kolejnego dnia powtórzyła to Aleksandra Roda z Kartuz.

Liderzy powiedzieli w podsumowaniu, że odwagi i energii do działania dodała im grupa poznana na tym spotkaniu oraz pewność, że na jej wsparcie mogą liczyć także w przyszłości.


tekst: Mirosława Rokicka  – opiekunka merytoryczna VIII edycji CRS2, trenerka SUS