Warsztat o słowotwórstwie i niekonwencjonalnej edukacji językowej dzieci (a także całych rodzin). Pokazuje, jak poprowadzić językowe warsztaty twórcze w wersji stacjonarnej oraz online (domowej i rodzinnej), podczas których uczestnicy – dzieci lub dzieci i rodzice - wspólnie bawią się współczesną polszczyzną i odkrywają jej bogactwo i możliwości. Przyglądają się swojemu familektowi, czyli językowi rodzinnemu, dzielą neologizmami i oryginalnymi domowymi powiedzonkami i utrwalają je w twórczej formie „Słowników doMowych”, ukazując ich źródło i znaczenie oraz doceniając swoje rodzinne dziedzictwo.

Warsztat rozwija wiedzę i świadomość językową oraz inspiruje literacko, plastycznie i muzycznie z wykorzystaniem zarówno narzędzi cyfrowych, jak i metod analogowych, w tym polecanych utworów literackich i muzycznych oraz gier.

Zarówno temat spotkania, jak i wykorzystane i omówione na nim metody pracy mogą być  szczególnie przydatne i aktualne w tym trudnym czasie – zajęć online i idei „zostańwdomu”. Mimo społecznej izolacji dają szansę na integrację międzypokoleniową wokół łączącego nas języka.

 

prowadzenie:

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec - ekspertka edukacyjna, trenerka, inicjatorka wielu projektów i akcji społeczno-kulturalnych, krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek od I edycji, redaktorka i autorka tekstów o kulturze. Autorka książek, m.in. „DoMowy – rodzinne historie o słowach”, „Jak ja dużo jestem! – elementarz Korczaka”, „Mała Książka na Noc Bibliotek”, a także programów warsztatów i scenariuszy zajęć.