Szkoły kwitną na wiosnę

  • Całościowy rozwój szkoły

W marcu i kwietniu przyroda budzi się do życia, a dni są coraz dłuższe i słoneczne. To idealny czas na sadzenie nowych plonów – na małe, wielkie zmiany w szkołach, których efekty zobaczymy w kolejnych latach.

To już nasza tradycja w programie, że w pierwszym dniu wiosny dyrektorki i dyrektorzy rozpoczynają swoją przygodę z budzeniem swoich szkół po długiej zimie. W kwietniu w prace nad zmianą włączają się nauczycielki i nauczyciele, którzy będą przewodzić w tym rozwoju – Całościowym rozwoju szkoły.

To, co dzieje się w szkole jest jak góra czterech wiatrów - każdy wiatr wieje w swoją stronę - nauczyciele, uczniowie, rodzice, dyrektorzy. Chodzi o to, żeby te wiatry wiały na tyle skutecznie, aby tę górę problemów obalić i zacząć wiać wspólnie w jednym kierunku.
Mirosława Rokicka
koordynatorka merytoryczna Całościowego rozwoju szkoły

Tej metafory żywiołu użyła Mirka, po przeprowadzeniu dwóch konferencji inaugurujących XXI edycję wiodącego działania w programie.

Dwadzieścia pięć szkół z całej Polski zgłosiło się, aby doskonalić swój warsztat pracy oraz stopniowo zmieniać relacje między nauczycielami, uczniami i dyrekcją. Będą do tego dążyć za pomocą wprowadzania oceniania kształtującego.

Taka zmiana kultury szkoły zwiększa zaangażowanie uczniów i uczennic oraz pozwala im pełniej wykorzystać swój potencjał.

Zjazdy odbyły się w urokliwym ośrodku w mazowieckim lesie. Wśród ćwierkających ptaków, kwitnących drzew, przy zapachu mokrej ściółki przyjemnie było się spotkać i nawiązać relacje.

Dyrektorskie marzenia o szkole

Dyrektorki i dyrektorzy szkół przygotowywali się do wprowadzenia zmiany związanej z wdrażaniem oceniania kształtującego, poznając podstawowe założenie tej metody. Mieli też okazję zweryfikować swoje marzenia o szkole i sprawdzić co już im się udało. Okazało się, że są na dobrej drodze.

Dobrze to wszystko brzmi, ale czy ja dam radę?

Miesiąc później do słonecznej Wilgi przybyły nauczycielki i nauczyciele, którzy będą pełnić rolę liderów w swoich szkołach, przeprowadzając przez ten proces swoje rady pedagogiczne. Wzięli udział w warsztatach poświęconych planowaniu lekcji z elementami oceniania kształtującego, poznali strukturę działania oraz rolę, jaką mają w nim pełnić. Ta ostatnia część budziła sporo obaw i wątpliwości.

– “Dobrze to wszystko brzmi, ale czy ja dam radę? Czy mogę być liderką, jak tyle jeszcze nie wiem o ocenianiu kształtującym, jak dopiero sama się tego uczę?” Zgłosiła wątpliwość jedna z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej.

– “A czy to słowo liderka jest adekwatne? Może lepiej – asystentka, koordynatorka. Bo przecież ja nie jestem ekspertką w tym temacie – sama muszę się nauczyć udzielania informacji zwrotnej, tych kryteriów sukcesu – przećwiczyć to. A jak nauczyciele z mojej szkoły będą przychodzili do mnie z pytaniami, to czy będę umiała im pomóc? Tego się obawiam.” – dodała liderka z innej szkoły.

– “Jako liderki nie jesteście ekspertkami, jak trenerzy prowadzący w szkołach warsztaty o ocenianiu kształtującym. Nikt tego od Was nie może oczekiwać. Możecie towarzyszyć, przewodzić, ucząc się wspólnie z całą radą pedagogiczną.” – uspokoiła na spotkaniu trenerka Janina Stojak.

Te wątpliwości to naturalna część zmiany. Dlatego działanie trwa dwa lata na etapie podstawowym, a później kolejne dwa na etapie zaawansowanym. To nie jest doraźna interwencja – webinarium czy czterogodzinne szkolenie. Potrzeba czasu, aby oswoić wszystkich z nowym myśleniem o ocenianiu i uczeniu się – nauczycieli, uczniów i rodziców.

Zmiany w szkołach są realne

Warto się jednak zaangażować. Jak pokazała ewaluacja przeprowadzona przez Research Eye (Wnioski z ewaluacji zewnętrznej programu) po udziale w programie zaszły widoczne zmiany w szkołach dotyczące warsztatu pracy nauczyciela i relacji nauczyciel – uczeń.

Wieloletnie badania pokazują także, że jeśli nauczyciele i nauczycielki podzielają przekonanie, że dzięki wspólnym wysiłkom mogą wpływać na osiągnięcia uczniów, to wyniki ich podopiecznych w nauce będą znacznie wyższe. Dlatego ważne jest aby współpracować i szukać rozwiązań będąc na drodze tej zmiany razem i “wiać wspólnie w jednym kierunku”.

Inne aktualności

Aktualności

24/04/2024
  • Całościowy rozwój szkoły
Sukcesy i wyzwania na asystenckiej drodze
Spotkanie asystentów i asystentek szkół, które na co dzień towarzyszą szkołom w rozwoju to doskonała okazja do rozmowy i bycia wśród osób którzy mają podobną wizję edukacji. Podczas trzydniowego zjazdu...
czytaj więcej»
16/02/2024
  • Warsztaty dla rad pedagogicznych
4 sposoby na rodziców w szkole!
Relacja nauczycieli z rodzicami jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość i efektywność procesu edukacyjnego. Współpraca między szkołą a rodziną ma na celu zapewnienie optymalnych warunków rozwoju i uczenia...
czytaj więcej»
15/12/2023
  • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Sieć absolwentów przy choince
Biały, mieniący się śnieg, środek lasu w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie. W urokliwym dworku unosi się zapach cynamonu, pomarańczy i świerkowych igieł na choince. Tej świątecznej aurze, przy ciepłym blasku światełek i...
czytaj więcej»
07/11/2023
  • Studia Podyplomowe Liderów Oświaty
Dyrektorzy zarządzają z troską
Komunikacja, zmiana, empatia - trzy kluczowe obszary wokół których odbył się październikowy zjazd trzynastej edycji Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty.Dyrektorki i wicedyrektorki szkół z całej Polski wraz z trenerami spotkali się...
czytaj więcej»
02/11/2023
  • Szkoła ucząca się
W październiku byliśmy razem!
Wymień 5 słów lub wyrażeń, które kojarzą Ci się z październikiem. Może to będzie: jesień, kolorowe liście, ciepła herbata z cytryną, kocyk, książka?Teraz zobacz czy pasują do nich takie słowa,...
czytaj więcej»
08/09/2023
  • Szkoła ucząca się
Twoja Szkoła (może być) ucząca się
5 powodów dlaczego warto zmieniać i rozwijać szkołę wspólnie z nami? Mamy najdłuższe doświadczenie ze wszystkich firm i organizacji edukacyjnych dostępnych na rynku. Dzięki wieloletniej współpracy z Polsko Amerykańską Fundacją...
czytaj więcej»

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.