Dyrektorzy na półmetku


Słuchacze Studiów Podyplomowych rocznika 2017 na zjeździe 3-4 czerwca dyskutowali nad różnymi sposobami współpracy w szkole.

Zjazd rozpoczęła Dnuta Sterna wykładem o IV i V Strategii Oceniania Kształtującego czyli:

  1. Umożliwianiu uczniom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności.
  2. Wspomaganiu uczniów, by stali się autorami procesu swojego uczenia się.

Dyrektorki Konsultantki SPLO Aleksandra Mikulska oraz Bogumiła Wiatrak poprowadziły warsztat Cele zadań edukacyjnych  w ujęciu taksonomii SOLO z użyciem heksów edukacyjnych.

Drugi dzień zjazdu poświęcilismy na pogłębianiu umiejętności słuchania oraz wypowiadania się uczniów a także roli dyrektora w inspirowaniu tych procesów w szkole. Wykład pt. Miejsce i czas na wypowiedzi uczniów w procesie nauczania i uczenia się wprowadzający w ten temat poprowadziła profesor Małgorzata Żytko. Sposoby realizacji zajęć dla uczniów zaprezentowały dyrektorki Zofia Steć oraz Beata Kacprowicz na warsztacie Mówienie  i wzajemne słuchanie się uczniów na przykładzie metody Czas w Kręgu.

Dla słuchaczy cennymi były prezentacje absolwentów SPLO wcześniejszych roczników - Beaty Lis, dyrektorki Zespołu Szkół Publicznych w Ciepłowodach, oraz Tomasza Pawlickiego, dyrektora Zespołu Szkół w Baruchowie, którzy opowiedzieli jak przebiegały ich projekty zmiany w obszarze uczenia się i nauczania uczniów. Słuchacze rocznika 2017 już wkrótce będę określać obszary zmiany w swoich szkołach i realizować własne projekty w ramach SPLO.

Na kolejnym zjeździe spotkamy sie ze Słuchaczami w Wildze w trakcie Szkoły Letniej.