Liderzy na ostatniej prostej


Na ostatnim przed obroną pracy dyplomowej zjeździe studentów dyrektorzy szkół zastanawiali się wraz z wykładowcami i prowadzącymi, jak wdrażać zmianę w kulturze organizacyjnej szkoły i jak ją utrwalać w oparciu o wartości.

Zjazd rozpoczęła prof. Joanna Madalińska-Michalak, która zaprezentowała studentom koncepcję kultury organizacyjnej i jej różne typy – zadawalającą współpracę, bałkanizację, indywidualizm, sterowaną kulturę koleżeńską oraz pełną współpracę,

Warsztaty prowadzone przez Renatę Bielecka - dyrektorkę Bursy Szkolnej nr 2 w Lublinie - uzupełniły wykład praktyką i skupiły się na pracy nad tym, jak w praktyce zarządzać w oparciu o wartości, a przede wszystkim, jak  uwspólnić w gronie pedagogicznym wartości edukacyjne szkoły. Trenerka zaproponowała dyrektorom  przydatne narzędzia do pracy nad wartościami w szkole.

Urszula Opłocka - dyrektorka Szkoły podstawowej nr 61 we Wrocławiu -zaproponowała studentom warsztat dotyczący rozwoju osobistego i zapoznała dyrektorów z kilkoma narzędziami stosowanymi w planowaniu takiego rozwoju.

Dla dyrektorów bardzo ważne były tematy związane z komunikacją, czyli m.in. wykład prof. Małgorzaty Żytko, która z zespołem opowiedziała o metodzie Czas w Kręgu. Czas w kręgu to spotkania w kole, które odbywają się regularnie, a ich forma i treść jest uporządkowana tak, aby uczniowie mogli mówić, słuchać, rozmawiać i dzielić się swymi spostrzeżeniami i w ten sposób zdobywać te kompetencje. Praktyczne zajęcia poprowadziła Zofia Steć - dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim, przechodząc wraz ze studentami wszystkie etapy tej metody. Kierowniczka merytoryczna studiów - Laura Piotrowska, poprowadziła z kolei warsztat o języku komunikacji w szkole i „języku żyrafy”, czyli 4 krokach porozumienia bez przemocy (ang. Nonviolent Communication)

Na zakończenie dni warsztatowych studenci poznali sposób prezentowania zmiany i mogli spróbować opowiedzieć na forum grupy swoją osobistą historię zmiany w obszarze nauczania i uczenia się uczniów podsumowującą wyniki projektu dyplomowego – właśnie tak będzie wyglądać obrona prac w czerwcu.

Już niedługo rusza nabór na kolejny rok akademicki SPLO! Zachęcamy do udziału w rekrutacji - szczegóły niedługo na stronie.