Dyrektorzy na drodze do zmian


- Miałam wrażenie, że stoję w miejscu. Jako dyrektor, jako nauczyciel, jako pedagog. Mam nadzieję, znaleźć tutaj podpowiedź, co mogę zmienić w mojej szkole – twierdzi Ilona Dziuba, dyrektor szkoły z Wieliczki, która zdecydowała się zostać słuchaczem Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty. W dniach 29-30 października odbył się pierwszy zjazd SPLO rocznika 2011. To już piąta edycja naszych studiów!

- Jesteście tutaj, bo szukacie nowych rozwiązań i pomysłów. Nasze studia pomogą wam przygotować i przeprowadzić zmianę w waszej szkole. Zmiana musi dotyczyć najważniejszej kwestii w szkole-procesu uczenia się ucznia. Będziemy dążyć do zmiany, która będzie miała bezpośredni wpływ na to, co się dzieje w klasie i bezpośredni wpływ na to, jak uczą się uczniowie w waszych szkołach- mówiła Katarzyna Znaniecka-Vogt witając uczestników V edycji studiów.

W 2011 roku przyjęliśmy 61 słuchaczy. Najwięcej z województwa wielkopolskiego (12 osób), dolnośląskiego (9) i kujawsko-pomorskiego (7). Większość pochodzi z miejscowości poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Reprezentują wszystkie typy i poziomy szkół.

Dlaczego zgłosili się na studia?

- Chciałabym coś ulepszyć w swojej szkole – Justyna Krawczyńska, dyrektorka gimnazjum, Ostrzeszów (woj. wielkopolskie)

- Jestem młodym dyrektorem. Stanowisko objąłem dopiero dwa lata temu. Chcę się czegoś więcej nauczyć. Do SPLO przekonało mnie organizacja studiów - dużo zajęć online – wiem, że znajdę na to czas – Jan Ryba, dyrektor liceum, Tarnów.

- Stwierdziłam, że warto odświeżyć umysł. Po 12 latach na stanowisku dyrektora człowiek trochę kostnieje. Doświadczenia z CEO mam bardzo pozytywne. Moja szkoła uczestniczy w programach realizowanych przez CEO. To sprawdzony partner – Ewa Panasiuk, dyrektorka gimnazjum, Zabór (woj. lubuskie)

Magda Pater