Najlepsze samorządy uhonorowane


W dniu 6 czerwca 2014 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, w przepięknej Sali Balowej, odbyła się uroczystość wręczenia tytułu – „Samorząd Przyjazny Szkole Rozwijającej Uczenie Się Uczniów”. Tytuł został nadany w ramach programu Szkoła Ucząca Się prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności .
Program Szkoła Ucząca Się, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności niezwykle doceniają samorządy, które wspierają szkoły w ich trudnej pracy i które rozumieją, że to uczenie się uczniów jest najważniejszym celem szkoły. 
 

Prezydent miasta Gdańsk Paweł Adamowicz przyjmuje tytuł z rąk prezeza CEO Jacka Strzemiecznego
 
 
 
Prestiżowym Tytułem: „Samorząd Przyjazny Szkole Rozwijającej Uczenie Się Uczniów” zostały uhonorowane: 
 
  1. Gmina Aleksandrów Łódzki, 
  2. Miasto Augustów, 
  3. Miasto Będzin, 
  4. Miasto i Gmina Bieżuń,
  5. Urząd Miasta i Gminy Biłgoraj, 
  6. Gmina Miejska Bolesławiec, 
  7. Gmina Byczyna, 
  8. Miasto Bydgoszcz, 
  9. Miasto Bytom, 
  10. Miasto i Gmina Bytów, 
  11. Gmina Chojna, 
  12. Miasto Chorzów, 
  13. Gmina Czernikowo, 
  14. Gmina Czerwińsk nad Wisłą, 
  15. Miasto Częstochowa, 
  16. Gmina Drawsko, 
  17. Miasto i Gmina Drobin, 
  18. Gmina Dębnica Kaszubska, 
  19. Gmina Małdyty, 
  20. Gmina Drawno, 
  21. Miasto Ełk, 
  22. Gmina Ełk, 
  23. Miasto Garwolin, 
  24. Gmina Garwolin, 
  25. Miasto Gdańsk, 
  26. Miasto Gliwice, 
  27. Miasto Gorzów Wielkopolski, 
  28. Gmina Wejherowo, 
  29. Miasto Jarosław, 
  30. Gmina Jedlina-Zdrój, 
  31. Miasto Kalisz, 
  32. Gmina Konstancin-Jeziorna, 
  33. Gmina Końskowola, 
  34. Miasto Koszalin, 
  35. Miasto Konin, 
  36. Gmina Kowalewo Pomorskie, 
  37. Gmina Kozielice, 
  38. Gmina Kórnik, 
  39. Miasto Kraków, 
  40. Starostwo Powiatowe w Kraśniku, 
  41. Miasto Krosno, 
  42. Miasto i Gmina Krotoszyn, 
  43. Gmina Lichnowy, 
  44. Gmina Liszki, 
  45. Miasto Lublin, 
  46. Miasto Lubliniec, 
  47. Miasto Luboń, 
  48. Miasto Łódź, 
  49. Gmina Łuków, 
  50. Miasto Mielec, 
  51. Miasto i Gmina Nowe Skalmierzyce, 
  52. Miasto i Gmina Nysa, 
  53. Gmina Olecko, 
  54. Miasto i Gmina Olkusz, 
  55. Miasto Ostrów Wielkopolski, 
  56. Gmina Pakość, 
  57. Gmina Pawłosiów, 
  58. Miasto Poznań, 
  59. Gmina Rakszawa, 
  60. Gmina Sędziejowice, 
  61. Miasto Sokołów Podlaski, 
  62. Gmina Strzelce Opolskie, 
  63. Miasto Śmigiel,
  64. Gmina Śmigiel, 
  65. Miasto Szczecin, 
  66. Miasto i Gmina Szczucin, 
  67. Miasto Toruń, 
  68. Gmina Trzebiatów, 
  69. Miasto Tychy, 
  70. Miasto Stołeczne Warszawa, 
  71. Miasto Wodzisław Śląski, 
  72. Miasto Wrocław, 
  73. Miasto Zabrze, 
  74. Gmina Zawadzkie.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządów z całej Polski. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć projekty uczniowskie w ramach Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. Tym razem zależało nam, aby uczniowie pokazali, czego nauczyli się dzięki realizacji projektów. Dlatego, prezentacji nadaliśmy tytuł „Widoczne Uczenie Się”

 
Prezes CEO dr Jacek Strzemieczny w swojej prezentacji zatytułowanej „Edukacja skoncentrowana na uczeniu się uczniów” mówił o potrzebie określenia w oświacie priorytetu działań i koncentracji na rdzeniu nauczania (Richard Elmore, Improving the Instructional Core), badaniach odpowiadających na pytanie: co wpływa na osiągnięcia uczniów? (John Hattie - Visible Learning) i trzech związanych z sobą koncepcjach edukacyjnych: ocenianiu kształtującym, widocznym uczenie się i ocenie dokonań ucznia (performance assessment). Prezentacja dra Jacka Strzemiecznego jest zamieszczona poniżej.
 

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej promuje i wspiera wykorzystanie oceniania kształtującego w szkołach uczestniczących w programie Szkoła Ucząca Się. Podczas spotkania o ocenianiu kształtującym opowiedziała Danuta Sterna i pokazała, że jest ono zgodne z intuicją nauczycielską.

Tytuły w imieniu swoich samorządów odebrali:

  1. Pani Hanna Beda - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim
  2. Pani Henryka Rzepecka - Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Augustowie, przedstawicielka Miasta Augustów
  3. Pani Izabela Bugdoł - Dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, przedstawicielka Miasta Będzin
  4. Pan Andrzej Szymański - burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń
  5. Pani Anna Florkiewicz - Inspektor ds. Oświaty i Wychowania Gminy Biłgoraj
  6. Pan Stanisław Wyganowski - zastępca Naczelnika Wydziału Społecznego Urzędu Miasta Bolesławiec
  7. Pan Ryszard Grüner - burmistrz gminy Byczyna
  8. Pani Iwona Waszkiewicz - dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszcz
  9. Pani Aneta Latacz - zastępca prezydenta Miasta Bytom
  10. Pani Barbara Włodarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rekowie i Pan Andrzej Marmołowski - dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomysku Wielkim, przedstawiciele Miasta Bytów
  11. Pani Wioletta Jesiołowska - Dyrektor Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie i Pani Halina Puchalska - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie , przedstawicielki Gminy Chojna
  12. Pani Sylwia Tkocz - Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie, Pani Ligia Ostrowska - Dyrektor  Szkoły Podstawowej nr 13 w Chorzowie, przedstawicielki Miasta Chorzów
  13. Pan Michał Walerysiak - Wójt Gminy Czerwińsk nad Wisłą
  14. Pan Eugeniusz Dańczak - wójt Gminy Dębnica Kaszubska
  15. Pani Irmina Jasińska - inspektor do spraw oświaty Gminy Drawno
  16. Pan Antoni Polkowski - Wójt Gminy Ełk
  17. Pan Artur Urbański - Zastępca Prezydenta Miasta Ełk
  18. Pan Tadeusz Mikulski - burmistrz Miasta Garwolin
  19. Pan Paweł Adamowicz - prezydent Miasta Gdańsk
  20. Pani Jolanta Mach - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 w Gliwicach, przedstawicielka Miasta Gliwice
  21. Pani Magdalena Lenart - Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Jarosław
  22. Pan Sebastian Buczek - honorowy obywatel Miasta Jedlina Zdrój
  23. Pan Mariusz Witczak - naczelnik wydziału edukacji Miasta Kalisz
  24. Pani Joanna Przednowek - skarbnik Gminy Końskowola
  25. Pan Andrzej Grabowski - burmistrz Gminy Kowalewo Pomorskie
  26. Pani Beata Rejmer - dyrektor Zespołu Szkół w Kozielicach, przedstawiciela Gminy Kozielice
  27. Pan Sławomir Lorek - Zastępca Prezydenta Miasta Konin
  28. Pan Leopold Ostrowski - Zastępca Prezydenta Miasta Koszalin
  29. Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kraśniku
  30. Pani Teresa Janusz - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie, przedstawicielka Miasta Krosno
  31. Pan Wacław Kula - wójt Gminy Liszki
  32. Pan Piotr Burek - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Miasta Lublin
  33. Pan Rafał Marek - Zastępca Burmistrza Miasta Luboń
  34. Pan Mariusz Osiak - wójt Gminy Łuków
  35. Pan Antoni Smolak - Wójt Gminy Małdyty
  36. Pani Bogusława Czarny - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Mielcu, przedstawicielka Miasta Mielec
  37. Pan Daniel Mituła - Kierownik Referatu Oświaty i Wychowania Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce
  38. Pan Andrzej Baraniak, Sekretarz Miasta Ostrów Wielkopolski
  39. Pan Mariusz Jarzynowski, Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Promocji Gminy Pakość
  40. Pani Dorota Sońska-Jagusztyn, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rakszawie, Beata Babiarz - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Rakszawie, Anna Skoczylas, przedstawicielki Gminy Rakszawa
  41. Pan Mirosław Potasik - Zastępca Wójta Gminy Sędziejowice
  42. Pan Marek Życzyński - Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania Gminy Strzelce Opolskie
  43. Pani Barbara Łuszcz - sekretarz Gminy Szczucin
  44. Pan Wiktor Snela - Burmistrz Miasta i Gminy Śmigiel
  45. Pan Zdisław Matusewicz - Burmistrz Gminy Trzebiatów
  46. Pani Dorota Gnacik - Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach
  47. Pan Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy
  48. Pan Mieczysława Kieca - Prezydent Miasta Wodzisław Śląski
  49. Pani Ewa Szczech - kierownik działu ds. gimnazjów i szkół ponadgimnazjalanych Miasta Wrocław,
  50. Pani Małgorzata Rabicka - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem, przedstawicielka Gminy Zawadzkie.